Bartın ili ekonomisinde ormancılık sektörünün yeri ve önemi
The role and importance of forestry sector in economy of Bartın province
- Tez No: 183254
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET DAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada Bartın ili ekonomisini oluşturan sektörler çeşitli boyutlarıyla incelenerek,Bartın ili ekonomisinin Girdi-Çıktı (Input-Output) yapısı ortaya konmuştur. Böylece,ormancılık sektörünün Bartın ili ekonomisindeki payı, üretim, katma değer, gelir veistihdam etkisi, ileri ve geri bağlantıları belirlenmiştir. Ayrıca, ormancılık sektörününişsizliği azaltmada, gelir farklılıklarını dengelemede ve sürdürülebilir kalkınmadaki rolüortaya konmuştur. Bulgular doğrultusunda sektöre özgü önlem ve öneriler geliştirilmiştir.2004 yılına ait değerler kullanılarak bazı veriler elde edilmiştir. Bu veriler de Girdi-Çıktıtekniğine uygulanarak bazı bulgular elde edilmiştir. Ülke genelindeki 97 adet sektörden 62adet sektör Bartın'da faaliyet göstermektedir. Bartın ili ekonomisini oluşturan sektörler;2004 yılı birim fiyatlarıyla 998.655.658.071.386 TL değerinde mal ve hizmet üretimigerçekleştirmiştir. Tez konusunu teşkil eden ormancılık sektörü ise Bartın ili ekonomisindeönemli bir yere sahiptir. l ekonomisinde 227.357,5 ha alanı kapsayan orman kaynakları2004 yılı birim fiyatlarıyla 131.994.720.520.694 TL değerinde mal ve hizmet üretmiştir.Ormancılık sektörü bölgede en yüksek üretime sahip olup, toplam üretimin %13,22'siniiiiÖZET (devam ediyor)teşkil etmiştir. Ormancılık sektörünün geri bağlantı oranı çok düşük olup, 0,125 olarakbulunmuştur. Ormancılık sektörü mal ve hizmet üretebilmek için Bartın bölgesindefaaliyette bulunan bütün sektörlerden girdi talep eden ve sektörleri uyaran etkili birsektördür. Ormancılık sektörünün ileri bağlantı oranı, odun üretimi ile değerlendirildiğindeyüksek bir değer almaktadır. Ancak mal ve hizmet üretimi kapsamındadeğerlendirildiğinde ileri bağlantı oranı düşmektedir. Bunun sebebi ormancılık sektörününürettiği hizmetlerin hesaplarda gözükmemesidir. Odun üretimiyle 1,286 olan ileri bağlantıoranı toplam mal ve hizmet üretimi kapsamında 0,146 olmaktadır. Ormancılık sektörüBartın'da faaliyet gösteren 62 sektörden 60 sektöre girdi sağlayan önemli bir sektördür.Ormancılık sektörünün üretim, gelir ve istihdam çarpanları ortalamanın altında çıkmıştır.Üretim çarpanı: 1,167, Gelir çarpanı: 1,114, stihdam çarpanı: 1,082 olarak bulunmuştur.Ancak, ormancılık sektöründen girdi sağlayan (kereste ve parke sanayii, ağaç ve mantarürünleri sanayii, kağıt ve kağıt ürünleri sanayii vb.) sektörlerin üretim, gelir ve istihdamçarpanları çok yüksek çıkmıştır. Dolayısıyla, ormancılık sektörü ve orman endüstrisektörleri bölgede sürdürülebilir kalkınma, üretim ve gelir yaratma ve işsizliği önlemedeönemli bir sektördür. Ayrıca, bölgenin arazi yapısı, aşırı yağış alması vb. sebeplerdendolayı sık sık doğal afetler (sel, taşkın, toprak kayması) meydana gelmektedir. Bölgenineğimli olan arazi yapısı nedeniyle toprakları su erozyonu tehdidi altındadır. Dolayısıyla,orman kaynakları sürdürülebilir kalkınma, gelir, üretim, katma değer, istihdam yaratma vedaha iyi bir yaşam kalitesi için korunmalı, geliştirilmeli ve devamlılığı sağlanmalıdır.Anahtar Sözcükler : Bartın Ekonomisi, Girdi-Çıktı Analizi, Ormancılık Sektörü, Üretim- Gelir ve stihdam Etkisi, leri ve Geri Bağlantı Oranları.Bilim Kodu : 502.05.01iv
Özet (Çeviri)
In this work, the sectors forming the economic life in Bartın have been studied in variousdimensions and the Input-Output structure of Bartın economy has been put forward. Thusthe portion of forestry economic lıfe of Bartın, its production, its supplementary value, itsincome and employment effects, its forword and backward linkages have been determined.Also the effects of forestry in favour of diminishing the unemployment, stabilization ofincome gap and sustainable development have been put forward. Some precautions andsuggestions have been presented corresponding to the findings. By using the values of2004 some outputs have been obtained. By employing Input-Output tecnique, somefindings have been obtained from the outputs. There are 97 functional sectors in Turkey,62 of which are in Bartın. The sectors forming Bartın Economy produced as much goodsand service as 998.655.658.071.386 TL according to 2004 prices. Forestry, the mainsubject of this study, is the dominant element in Bartın Economy. Forest resaurcescovering 561.812.62 a produced as much goods and service as 131.994.720.520.694 TLaccording to 2004 prices. Forestry is the sector with the highest protuctivity in the regionand forms 13,22 percent of the total production. It has been found out that the ratio of thevABSTRACT (continued)backward linkage of forestry is very low which is 0,125. The forestry sector is an effectivesector which demands input from all other sectors in Bartın in order to produce goods andservice. The ratio of forward linkage of forestry sector is a high value when it is evaluatedas wood production. But, when it is made use of as service and goods, the ratio of forwardlinkage diminishes because the service produced by forestry sector doesn?t place in theaccounts. With wood production, the ratio of forward linkage is 1,286 but it diminishes to0,146 when it turns to the production of goods and service. Forestry which provides 60sectors of 62 with input is an important sector in Bartın. The production, income andemployment multipliers of forestry have been below the average. Production multipler:1,167. Income multipler: 1,114. Employment multipler: 1,082. But the production, incomeand employment multiplires of the sectors getting input from forestry (timber and parquetproductions industry, wood and cork productions industry, paper and paper productions)have been very high. Therefore, forestry and forestry industry sectors are vital sectors toprevent the unemployment, attain a sustainable development, create productivity andincome. Also because of the extremely rainy climate and landstructure of the region,natural hazards happen very often (floods, landslides etc.) Because of the inclined lands ofthe region the soil is also under the threat of erosion. Therefore, forest resources must beprotected, developed and continued as they are vital for sustainable development, income,supplementary value, production, employment welfare.Keywords : Bartın Economy, Input-Output Analysis, Forestry Sector, Production -Incane and Employment Effect, Backward and Forward Linkage RatiosScience Code : 502.05.01vi