COVİD-19 sürecinde havayolu şirketlerinde yaşanan örgütsel değişimin çalışanların örgütsel vatandaşlık davranışı duygularına etkisine dair bir araştırma
A research on the effect of organizational change in airline companies during the COVİD-19 process on employee's organizational citizenship behavior feelings
- Tez No: 780294
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURSUN BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
2020 yılından bu yana havayolu sektörü, Covid-19 nedeniyle istihdam ve tesislerin sürdürülmesinde zorluklarla birlikte bir durgunluk yaşamıştır. Bu durum biyolojik risklerin yanında psikolojik olumsuzlukları ve kaygıları da beraberinde getirmiştir. Sivil havacılık sektörü de bu sorunlardan büyük ölçüde etkilenmiştir. Havacılık sektörüyle birlikte diğer birçok sektör değişimin önemine odaklanmışken çalışanların örgütsel vatandaşlık benzeri duyguları da önemini korumaktadır. Araştırmada, mevcut süreçte yaşanan Covid-19 pandemisinin oluşturduğu koşullar altında havayolu şirketlerinde meydana gelen değişime odaklanılmakta ve bu değişimlere ilişkin havayolu çalışanlarının örgütsel değişime ilişkin algılarının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın evrenini bir havayolu işletmesinde çalışan havayolu personeli oluşturmaktadır. Bu kapsamda araştırmanın nihai verileri toplam 390 katılımcının yanıtlarından oluşmuştur. Bu çalışmada havacılık alanında çalışan havayolu görevlileri örnekleminde gerçekleştirilen nicel araştırmanın SPSS istatistik programıyla elde edilen ampirik bulgular, Covid-19 pandemisi sırasında ortaya çıkan örgütsel değişimlerden etkilenmenin örgütsel vatandaş davranışında etkili olduğunu göstermiştir. Katılımcılar, Covid-19'un yarattığı değişimlerden olumsuz yönde etkilenmiş olsalar da bu durum, örgütsel vatandaşlık davranışlarını kuvvetlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
Since 2020, the airline industry has experienced a recession with difficulties in maintaining employment and facilities due to Covid-19. This situation has brought psychological negativities and anxieties along with biological risks. The civil aviation sector has also been greatly affected by these problems. While many other sectors, along with the aviation sector, focused on the importance of change, employees' organizational citizenship-like feelings have also maintained their importance. The research focuses on the change in airline companies under the conditions created by the Covid-19 pandemic in the current process, and it is aimed to determine the perceptions of airline employees about organizational change regarding these changes. The universe of the research consists of airline personnel working in an airline company. In this context, the final data of the research consisted of the responses of a total of 390 participants. In this study, the empirical findings obtained with the SPSS statistical program of the quantitative research carried out in the sample of airline officers working in the field of aviation have shown that being affected by the organizational changes that occurred during the Covid-19 pandemic is effective in organizational citizen behavior. Although the participants have negatively been affected by the changes created by Covid-19, this situation has strengthened their organizational citizenship behaviors.