Göknil Özkök'ün öykülerinin biçim ve içerik yönünden incelenmesi
Form and content of Göknil Özkök's stories investigation
  1. Tez No: 780305
  2. Yazar: ESRA MATARACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY 3. KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Günümüzde çocuk yazın alanı çalışmalarında ve kitaplarında artış söz konusudur. Oldukça rağbet gören bu alanda kitaplar yazan yazarlardan biri de Göknil Özkök'tür. Çalışmanın birinci bölümünde çocuk edebiyatından, çocuk edebiyatındaki biçim ve içerik özelliklerinden bahsedilmiştir. Çalışmada biçim ve içerik özelliklerinin sınıflandırılmasında A. Ferhan Oğuzkan'ın sınıflandırılması kullanılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde Göknil Özkök'ün yaşamı, kitapları ve sanatı hakkında bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde de Göknil Özkök'ün öyküleri çocuk edebiyatının biçim ve içerik özellikleri yönünden incelenmiştir. Yazarın öyküleri; biçim özellikleri büyüklük, kȃğıt cinsi, sayfa düzeni, punto, yazım ve noktalama işaretleri, resimler, cilt olarak incelenmiştir. İçerik özellikleri ise tema, konu, zaman, çevre, kahramanlar, plan, üslup açısından incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı Göknil Özkök'ün öykülerinin biçim ve içerik yönünden çocuk edebiyatına ne kadar uygun olduğu ve katkısı tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada nitel veri toplama yöntemlerinden doküman incelemesi yapılmıştır. Çalışma yazarın 2020'ye kadar ki basılı olan sekiz öykü kitabını kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, there is an increase in children's literature studies and books. Göknil Özkök is one of the authors who wrote books in this highly sought-after field. In the first part of the study, children's literature, form and content features in children's literature are mentioned. In the study, the classification of A. Ferhan Oğuzkan was used in the classification of form and content features. In the second part of the study, information about Göknil Özkök's life, books and art is given. In the third part of the study, Göknil Özkök's stories were examined in terms of form and content features of children's literature. Author's stories; Format features were examined as size, paper type, page layout, font size, spelling and punctuation, pictures, and volume. Content features were examined in terms of theme, subject, time, environment, heroes, plan and style. The aim of this study is to determine how suitable and contribution Göknil Özkök's stories are to children's literature in terms of form and content. In the study, document analysis, one of the qualitative data collection methods, was carried out. The study covers the author's eight story books in print until 2020.