Luigi Boccherini No.9 Si Bemol Majör Viyolonsel konçertosu'nun viyola konçertosu olarak adaptasyonu ve iki versiyon arasındaki teknik ve müzikal karşılaştırmalar
Luigi Boccherini No.9 B Flat Major Cello Concerto adaptation as a Viola Concerto and technical and musical comparisons between the two versions
  1. Tez No: 570094
  2. Yazar: GÖKNİL ÖZKÖK SEZENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. GÖZDE YAŞAR
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu eser metni çalışmasının ilk bölümünde, çağının en önemli viyolonselci ve bestecilerinden biri olan Luigi Boccherini'nin yaşam hikâyesi anlatılmış, müziği ve konçertoları ile ilgili bilgiler aktarılmıştır. Uyarlaması yapılan 9 no'lu Si bemol Majör Viyolonsel Konçertosu'nu Luigi Boccherini'den sonra yeniden ele alan ve yeniden düzenleyen Alman viyolonselci, pedagog Friedrich Grützmacher'in yaşamı kısaca anlatılmış ve bu uyarlamanın viyola repertuvarına olan katkısı, bu çalışma için yapılmış olan konçerto uyarlamasının iki çalgı arasındaki teknik ve müzikal farklılıkları incelenmiştir. Gerek L. Boccherini'nin orijinal el yazması, gerek F. Grützmacher'in uyarlaması olan ve viyolonsel repertuvarında önemli bir yere sahip olan bu konçertonun, viyola repertuvarında yer alması, dönem stili açısından icracıya ışık tutacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Viyola, Viyolonsel, Boccherini, Konçerto, Uyarlama
Özet (Çeviri)
The first part of this study includes the life of Luigi Boccherini, one of the most important cello players and composers of his era. It also conveys information about his music and concertos, and briefly covers the life of the German cellist and pedagogue Friedrich Grutzmacher who made an adaptation of Boccherini's 9th Cello Conceto in B-flat Major. The study also covers the contribution of this adaptation to the viola repertoire, and describes the technical and musical differences that may occur when performing the adaptation of this concerto with the viola. Both the original manuscript by Boccherini, and the adaptation of this concerto made by F. Grützmacher, hold an important place in the cello repertoire. The existence of this concerto in the viola repertoire throws light to the player on the particular style of this era. KEY WORDS: Viola, Violoncello, Boccherini, Concerto, Adaptation