Sınıf öğretmenlerinin akademik iyimserlikleri ile mesleki öz yeterlik algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi: Ankara ili örneği
Examining the relationship between academic optimism and perceptions of professional self-efficacy of primary school: The case of Ankara
- Tez No: 780321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, sınıf öğretmenlerinin akademik iyimserlikleri ile mesleki öz yeterlik algıları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin akademik iyimserlikleri ile mesleki öz yeterlik algıları arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenlere göre (cinsiyet, yaş, öğrenim düzeyi, mesleki kıdem, kitap okuma alışkanlığı) incelemektir. Çalışma korelasyonel (ilişkisel) tarama ve nedensel karşılaştırma araştırmasıdır. Araştırma, 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılında Ankara ili Etimesgut ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ilköğretim kurumlarında görev yapan 374 sınıf öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgiler Formu”,“Akademik İyimserlik Ölçeği”,“Öz Yeterlik Ölçeği”, kullanılmıştır. Araştırmada veri analizi yapılırken frekans, yüzde, aritmetik ortalama, bağımsız gruplar için t testi, tek yönlü varyans analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada sınıf öğretmenlerinin akademik iyimserliklerinin cinsiyet, yaş öğrenim düzeyi, mesleki kıdem ve kitap okuma alışkanlıklarına göre anlamlı bir fark görülmediği sonucuna ulaşılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin mesleki öz yeterliklerinin cinsiyet, yaş, mesleki kıdeme göre anlamlı bir fark görülmediği; öğrenim düzeyi, kitap okuma alışkanlığına göre anlamlı bir fark görüldüğü sonucuna ulaşılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin akademik iyimserlik düzeyleri ile mesleki öz yeterlik algıları arasında ise pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the relationship between academic optimism and professional self-efficacy perceptions of Primary School Teachers. The aim of the study is to examine the relationship between academic optimism and professional self-efficacy perceptions of Primary School Teachers according to various variables (gender, age, education level, professional seniority, reading habits). The study is a correlational screening and causal comparison research. The research consists of 374 Primary School Teachers working at official primary education institutions affiliated to the Ministry of National Education in the Etimesgut district of Ankara province in the 2021-2022 academic year.“Personal Information Form”,“Academic Optimism Scale”,“Self-Efficacy Scale”are used as data collection tools in the research. Frequency, percentage, arithmetic mean, t-test for independent groups, one-way analysis of variance, correlation analysis and regression analysis are used while performing data analysis in the study. In the study, it is concluded that there is no significant difference in the academic optimism of the Primary School Teachers according to gender, age, education level, professional seniority and reading habits. There is no significant difference in the professional self-efficacy of classroom teachers according to gender, age, and professional seniority; it has been concluded that there is a significant difference according to the education level, and reading habits. It is observed that there is a moderately significant positive correlation between the academic optimism levels of the Primary School Teachers and their professional self-efficacy perceptions.