Participatory virtual preservation:a human-centered digital media procedure for architectural history inquiry
Katılımcı sanal koruma:mimarlık tarihi araştırmaları için insan-odaklı dijital medya prosedürü
- Tez No: 780323
- Danışmanlar: PROF. DR. DANIEL SCHODEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harvard University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Bu tez, dijital medya teknolojilerini kullanarak mimarlık tarihi araştırmaları için insan merkezli bir yaklaşım olan“Katılımcı Sanal Koruma”modelini tanıtmaktadır. İlk olarak, geometrik temsil, duyusal sistemler, koruma teorileri ve en son dijital medya teknolojileri ile ilgili bir literatür taraması sunulmaktadır. Bir arka plan oluşturulduktan sonra tez, artırılmış gerçeklik uygulamalarından yararlanan sanal bir mimari koruma yaklaşımı önerisine geçer. Daha sonra, iki örnek çalışma analiz edilir ve bunların geleneksel koruma uygulamalarına etkileri tartışılır. Bu tez iki ana konuyu ele almaktadır; birincisi, mimarlık tarihi problem setlerinin çok yönlü ve çoğulcu doğasının dahil edilmesi; ve ikincisi, etkileşimli ve işbirlikçi bir dijital medya ortamı için bağlama dayalı ve özelleştirilmiş bir kullanıcı arabirimi konusu. Çalışma, sanal koruma için bir yaklaşım önererek, mimari ifade ve iletişim için ortak bir zemin tanımlamayı amaçlamaktadır. Nihai ürün, mimarlık tarihi sorgulamasında dijital medya araçlarının optimize edilmiş kullanımı için organize bir modeldir.
Özet (Çeviri)
This thesis introduces a“Participatory Virtual Preservation”model, a human-centered approach for architectural history inquiry using digital media technologies. First, a literature review is presented dealing with geometric representation, sensuous systems, preservation theories and state-of-the-art digital media technologies. Once a background has been established, the thesis moves to a proposal for a virtual architectural preservation approach that makes use of augmented reality applications. Afterwards, two case studies are analyzed and their implications to customary preservation practices discussed. This thesis addresses two main issues; first, the incorporation of the multifaceted and pluralistic nature of problem sets in architectural history; and second, a context-based and customized user interface for an interactive and collaborative digital media environment. By proposing an approach for virtual preservation, the study aims to formalize, and define a common ground, for architectural expression and communication. The final end product is an organized model for the optimized use of digital media tools in architectural history inquiry.