Toplam refahın belirleyicileri arasındaki ilişkinin kulüp yakınsama analizi kapsamında değerlendirilmesi: G-20 ülkeleri için bir uygulama
Evaluation of the relationship between the determinants of total welfare in the scope of club convergence analysis: An application for G-20 countries
- Tez No: 780324
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERSU BAHTİYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Farklılaşan kalkınma dolayısıyla refah düzeylerine sahip olan ülkelerin karşılaştıkları ekonomik ve sosyal sorunlar karşısında tercih etmeleri gereken ekonomik ve sosyal politikaların da farklılaşması gerektiği iddia edilmektedir. Çalışmanın temel amacı farklı refah düzeylerine sahip olan ülkelerde toplam refah ve sosyoekonomik belirleyicileri arasındaki ilişkinin yönünün ve boyutunun ne yönlü değiştiğini gözlemlemektir. Bu amaçla, literatürdeki diğer çalışmalardan farklı olarak, 1994-2020 yılları arasındaki dönemi kapsayan İnsani Gelişim Endeksi verileri kullanılarak G-20 ülkeleri refah düzeylerine göre kulüp yakınsama yöntemi ile sınıflandırılmaktadır. Oluşturulan her kulüp için panel eşbütünleşme ve nedensellik yöntemi kullanılarak toplam refah ve belirleyicileri arasındaki ilişki incelenmektedir. Elde edilen bulgularda en yüksek refah seviyesine yakınsayan ülke grubunda, toplam refah ile ekonomik büyüme, eğitim ve çevresel kalite değişkenleri arasında çift yönlü bir nedensellik ilişkisi varken; toplam refahtan işsizliğe ve sağlığa doğru, aynı zamanda demokrasiden ise toplam refaha doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkisi mevcuttur. Daha az refah seviyesine yakınsayan ülke grubu için toplam refah ile çevresel kalite ve demokrasi arasında çift yönlü bir nedensellik ilişkisi bulunmaktadır. Aynı zamanda toplam refahtan ekonomik büyümeye, işsizliğe ve sağlığa doğru; eğitimden ise toplam refaha doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkisi gözlemlenmektedir. En az refah seviyesine yakınsayan ülke grubunda ise toplam refah ile ekonomik büyüme ve çevresel kalite arasında çift yönlü, eğitimden ve demokrasiden toplam refah doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkisi bulunmaktayken toplam refah ile işsizlik ve toplam refah ile sağlık arasında nedensellik ilişkisi yoktur.
Özet (Çeviri)
It is claimed that the economic and social policies that countries with varying levels of prosperity should prefer in the face of the economic and social problems they encounter should also differ. The main purpose of the study is to observe how the direction and size of the relationship between total welfare and socioeconomic determinants change in countries with different welfare levels. For this purpose, unlike other studies in the literature, G-20 countries are classified by club convergence method according to their welfare levels, using the Human Development Index data covering the period between 1994-2020. For each club created, the relationship between total welfare and its determinants is examined using the panel cointegration and causality method. According to the findings, there is a bidirectional causality relationship between total welfare and economic growth, education and environmental quality variables in the country group that converges to the highest level of welfare; There is a one-way causality relationship from total welfare to unemployment and health, and from democracy to total welfare at the same time. There is a bidirectional causality relationship between total welfare, environmental quality and democracy for the country group that converges to the less welfare level. At the same time, from total welfare to economic growth, unemployment and health; On the other hand, a one-way causality relationship is observed from education to total welfare. In the country group that converges to the least welfare level, there is a bidirectional relationship between total welfare, economic growth and environmental quality.