Tip 2 diyabet hastalarında yeme farkındalığı ve plazma aterojenik indeksi arasındaki olası ilişki
Relationship between mindful eating and aterogenic index of plasma in patients with Type 2 diabetes
  1. Tez No: 780325
  2. Yazar: DİLEK YÜCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Tip 2 Diyabet hastalarında yeme farkındalığı ile plazma aterojenik risk indeks değerlerindeki bireysel farklılıkların incelenmesi, bunların yeme farkındalığı düzeyi ile olası ilişkisinin ortaya koyulması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Gözlemsel, tanımlayıcı, kesitsel bir anket çalışmasıdır. 01.12.2023- 31.12.2023 tarihleri arasında İstanbul Bağcılar Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Diyabet Polikliniğine başvuran ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 184 tip 2 diyabetli katılımcıya 15 soruluk demografik bilgileri içeren anket formu ve 30 soruluk Yeme Farkındalığı Ölçeği yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. Katılımcıların LDL, HDL, trigliserit (TG) ve total kolesterol değerleri hastane elektronik kayıt sisteminden retrospektif olarak elde edilmiş olup log (HDL/TG) formülü ile plazma aterojenik indeks (PAI) düzeyi hesaplanmıştır. Çalışma verileri SPSS 26.0 programında analiz edilmiştir. Analizlerde tanımlayıcı ölçütlerden frekans, yüzde, ortalama, standart sapma ve medyan değerler kullanılmıştır. Tüm bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkenlere göre normal dağılım varsayımı Kolmogorov Smirnov ve Shapiro Wilk testleri ile değerlendirilmiştir ve normal dağılım gösteren sürekli değişkenler için Student t test, ANOVA test, Pearson korelasyon analizi ve normal dağılım göstermeyen değişkenler için Mann-Whitney U, Spearman korelasyon analizi, Kruskal-Wallis testi kullanılmıştır. İstatistiksel olarak anlamlı korelasyon gösteren devamlı değişkenler arasında lineer regresyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: It is aimed to examine the relationship between mindful eating and plasma atherogenic risk index values in Type 2 Diabetes patients. Materials and Methods: This is an observational, descriptive, cross-sectional survey study. Between 01.12.2023 and 31.12.2023, 184 type 2 diabetic participants who applied to the Istanbul Bağcılar Health Application and Research Center Diabetes Polyclinic and met the inclusion criteria, were administered a 15-question questionnaire containing demographic information and the 30-question Mindful Eating Questionnaire by face-to-face interview method. The LDL, HDL, triglyceride (TG) and total cholesterol values of the participants were obtained retrospectively from the hospital electronic record system, and the atherogenic index of plasma (AIP) level was calculated with the log (HDL/TG) formula. Study data were analyzed in SPSS 26.0 program. Frequency, percentage, mean, standard deviation and median values from descriptive criteria were used in the analyses. Assumption of normal distribution of all independent variables according to dependent variables was evaluated with Kolmogorov Smirnov and Shapiro Wilk tests. Student t test, ANOVA test, Pearson correlation analysis was used for normally distributed continuous variables. Mann-Whitney U, Spearman correlation analysis, Kruskal-Wallis test was used for abnormally distributed variables. Linear regression analysis was also applied between continuous variables with statistically significant correlations. P values of