Hemşirelerin yaşam değerleri, kaygı, aleksitimi ve merhamet düzeylerinin örgütsel sonuçlar ile ilişkisi
The relationship of nurses' life values, anxiety, alexithymia and compassion levels with organizational results
  1. Tez No: 780353
  2. Yazar: DİLEK MUT
  3. Danışmanlar: DR. ZÜLFİYE BIKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bu çalışma; hemşirelerin yaşam değerlerinin ne olduğu ve yaşam değerlerinin merhamet, sürekli kaygı ve aleksitimi gelişme düzeyine olan etkisi ve bu yapının örgütsel çıktılarla ilişkisinin incelenmesi amacıyla yapılmış tanımlayıcı-kesitsel tipte bir çalışmadır. Arştırmanın evreni Kırklareli il sınırları içerisinde 50 yatak ve üzeri kapasiteye sahip üç Devlet Hastanesi, iki Özel Hastane ve Edirne il sınırları içerisinde hizmet veren bir Tıp Fakültesi Hastanesi'nde aktif olarak çalışan hemşireler oluşturmuş, Ocak 2020–Kasım 2021 tarihleri arasında çalışmaya katılmayı kabul eden ve kabul kriterlerine uygun olan 299 hemşire verisi analizde kullanılmıştır. Analiz sürecinde; betimleyici istatistikler, güvenilirlik analizi, değişkenler arası fark analizleri, normallik analizleri, korelasyon analizi ve kısmi en küçük kareler yapısal eşitlik modellemesi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This paper revolves around a descriptive-sectional study conducted to analyze the life values of nurses', the effects of these values towards the level of compassion, trait anxiety and alexithymia development and the relationship of this framework with organizational outputs. The data coming from 299 different nurses who accepted to participate in this study and met the acceptance criteria between the dates of January 2020 and November 2021 were also used in the analysis. Descriptive statistics, reliability analysis, difference analysis between variables, normality analysis, correlation analysis and partial least squares structural equation modeling were used during the analysis process.