Sağlık alanında keşifçi veri analizi yöntemlerinin incelenmesi
Investigation of exploratory data analysis methods in the field of health
- Tez No: 780360
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARUN YONAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Keşfedici Veri Analizi (EDA), verileri modellemeden ve çıkarım yapmadan ele almaya yönelik bir yaklaşım olup, araştırmacının deneyimi ve bakış açısıyla tasarlanmış çalışmaya özgü bir değerlendirmedir. İlk ortaya çıktığı zamanlarda temel düzeyde incelemeleri yapan EDA, veri madenciliği ve yapay zeka algoritmalarının gelişimi ile daha kapsamlı incelmeleri bünyesinde barındıran bir yaklaşım olmuştur. Bu çalışma, EDA'ya yönelik yöntemlerin bir arada kullanılarak büyük boyutlu bir veri yapısının keşfine yönelik yapılabilecekleri ele almaktadır. Bu amaçla, tek değişkenli ve çok değişkenli analizler, grafiksel yöntemlerle desteklenerek kullanılmıştır. Analitik yöntemler, sağlık alanında oldukça sık karşılaşılan klasik istatistiksel yöntemler ve çok değişkenli analizlere yönelik tasarlanmış ve aşamalı olarak verilmiştir. EDA yaklaşımının, veri analizinin standart bir parçası olması gerektiği; çalışmanın içeriğinden ve hipotezlerinden bağımsız olarak katkı sağlayacağı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Exploratory Data Analysis (EDA) is an approach to handle data without modeling and inference, and it is a study-specific assessment designed with the experience and perspective of the researcher. EDA, which made basic examinations when it first emerged, has become an approach that includes more comprehensive examinations with the development of data mining and artificial intelligence algorithms. This study discusses what can be done for the discovery of a large data structure by using a combination of methods for EDA. For this purpose, univariate and multivariate analyzes were used by supporting with graphical methods. Analytical methods were designed for classical statistical methods and multivariate analyzes, which are quite common in the field of health, and are given gradually. It has been revealed that the EDA approach should be a standard part of data analysis and will contribute independently from the content and hypotheses.