Çocuklarını spora yönlendiren ceza infaz ve koruma memurlarının beklentileri
Expectations of prison and correctional officers orientation their children to sports
- Tez No: 780361
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL SAVUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Çocuğun spora yönelmesinde aile, sosyal çevre, arkadaş gibi ögelerin etkili olduğu görülmektedir. Çalışmamızda Elazığ ilinde görev yapan çocuklarını spora yönlendiren ceza infaz ve koruma memurlarının beklentilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda ailelerin bilinçlendirilmesi ve sporun sağlıklı bir yaşam profili oluşturulmasındaki önemi vurgulanmaya çalışılmıştır. Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırmaları Etik Kurulundan ve Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığından gerekli izinler alınmıştır. Araştırma, Elazığ ilinde toplam 11 ceza infaz kurumunda gerçekleştirilmiştir. Evrenimizi yaklaşık 1000 ceza ve infaz memuru oluştururken, toplam 486 ceza ve infaz memuru örneklem grubuna dâhil edilmiştir. Bu araştırmada; betimsel tarama (Survey) modeli“Çocuklarını Spora Yönlendiren Anne ve Babaların Beklentileri”anketi uygulanmıştır. Anket iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm deneklerin demografik özellikleri (yaş, cinsiyet, eğitim durumu gibi), ikinci bölüm ise ceza infaz ve koruma memurlarının çocuklarının spora yönelmesindeki beklentilerini tanımlamaya yöneliktir. Verilerin analizinde SPSS 22 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is seen that factors such as family, social environment and friends are effective in the child's orientation to sports. In our study, it was aimed to determine the expectations of prison and protection officers who orientation their children to sports in Elazığ. For this purpose, it was tried to emphasize the importance of raising the awareness of families and the creation of a healthy life profile. Necessary permissions were obtained from Fırat University Social and Human Sciences Research Ethics Committee and Elazığ Chief Public Prosecutor's Office. The research was carried out in 11 Penitentiary Institutions in Elazığ. While approximately 1000 prison guards consist of our universe, total 486 prison guards were included in the sample group.“The Expectations of Parents Who Orientation Their Children to Sports”questionnaire (Survey) was applied in this study. The survey consists of two parts. The first part is about the demographic features of the subjects (such as age, gender, educational status), and the second part is aimed at defining the expectations of the prison and protection officers in their children's orientation to sports. SPSS 22 program was used in the analysis of the data.