Parkinson hastalığı deney modelinde peroksizom proliferatör ile aktive edilen reseptör gama agonisti ajanların oksidatif stres ile ilişkili proteinler üzerine etkisi
The effects of peroxisome proliferator activated receptor gamma agonists on oxidative stress related proteins in parkinson's disease model
  1. Tez No: 780375
  2. Yazar: TUĞÇE BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER DAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Parkinson Hastalığı Alzheimer Hastalığı'ndan sonra dünya popülasyonunun %0.1'inde ve 65 yaş üstü insanlarda %3 oranında görülen, dünyanın ikinci en yaygın hareket bozukluğu hastalığıdır. Birçok neden üzerinde durulmakla birlikte, hastalığın ortaya çıkış nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bunun yanında, hastalığın ortaya çıkış ve ilerlemesinde rol oynayan temel mekanizmalardan birinin oksidatif stres olduğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Oksidatif stres durumunda, transkripsiyon faktör NF-E2-ilişkili faktörün (Nrf2) antioksidan yanıt elementine (ARE) bağlanarak, antioksidan ve faz2 detoksifikasyon enzimlerini indüklediği bilinmektedir. Bu projedeki amacımız, dopaminerjik nöronal hasarda peroksizom proliferatör ile aktive edilen reseptör gama (PPARγ) agonisti ajanların oksidatif stresle ilişkili proteinler üzerine etkisini incelemek ve oksidatif stresle ilişkili moleküler mekanizmaları (Nrf2-ARE yolağı) araştırmaktır. Proje kapsamında MPP+ ile indüklenen nöronal hücrelerde başta pioglitazon olmak üzere tideglusibin GSH ve GST, GR gibi glutatyonla ilişkili enzim aktivitesine etkisi ELISA testler kullanılarak ölçülmüştür. Ayrıca uygulamaların Nrf2 mRNA ve PPARγ protein düzeyine etkisi sırasıyla real-time PCR ve Western Blot yöntemleriyle tespit edilmiştir. PPARγ agonisti uygulamasıyla sitotoksisite azalmış, antioksidan enzim aktivitesi anlamlı düzeyde artmıştır (p˂0.05). Ayrıca dopaminerjik hasarda azalan Nrf2 mRNA düzeyinin pioglitazon uygulamasıyla arttığı gösterilmiştir. Bu sonuçlar, söz konusu reseptör aracılı nöroproteksiyonun gözlenmesinde hem glutatyonla ilişkili enzimlerin hem de Nrf2 yolağının etkin olduğunu; özellikle nöronal korumada reseptörlerin önemli bir rol aldığını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Parkinson's Disease is the second most common movement disorder in the world, effecting 0.1% of the world population and 3% of people over 65 years of age. Although many reasons are emphasized, the reason for the emergence of the disease is not known exactly. Besides, there are studies showing that one of the basic mechanisms that play a role in the emergence and progression of the disease is oxidative stress. In the case of oxidative stress, the transcription factor NF-E2-related factor (Nrf2) is known to bind to the antioxidant response element (ARE), inducing antioxidant and phase2 detoxification enzymes. Our aim in this project is to investigate the effect of peroxisome proliferator-activated receptor gamma (PPARγ agonists on oxidative stress-related proteins and to investigate the molecular mechanisms associated with oxidative stress (Nrf2) in dopaminergic neuronal damage. Within the scope of the project, the effects of pioglitazone and tideglusib on glutathione-related enzyme activity such as GSH and GST, GR were measured using ELISA assays. In addition, the effects of treatments on Nrf2 mRNA and PPARγ protein levels were determined by real-time PCR and Western Blot methods, respectively.