Travma hastalarının acil servise başvuru anındaki BATT skoru'nun mortaliteyi predikte etmedeki tanısal değerliliği
Research of the diagnostic value at the time of admission to the emergency department the BATT score for trauma patients in prediction of mortality
  1. Tez No: 780385
  2. Yazar: SAMET BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN AKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Travmanın neden olduğu hemorajiye bağlı ölümler günümüzde hala en sık ölüm sebeplerinden birisidir ve aynı zamanda önlenebilir ölüm nedenleri arasında ön sıralarda yer almaktadır. Travma hastalarının kanamaya bağlı mortalitesini öngörmek için Bleeding Audit and Triage Trauma Score (BATT Skoru) tanımlanmıştır. Çalışmamızda BATT skorunun travma hastalarının hastane içi mortalitesini predikte etmedeki tanısal değerliliği incelenmiştir. İkincil olarak travma hastalarında acil operasyona gidiş, mekanik ventilatör ihtiyacı, yoğun bakım ihtiyacı, kan transfüzyon ihtiyacı gibi alt gruplar incelenerek, BATT skorunun bu sonlanımları predikte etmedeki tanısal değerliliği incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma prospektif, gözlemsel tanısal değerlilik çalışması olarak tasarlanmış olup tek merkezde yürütülmüştür. Hastanemiz erişkin acil servisine 01.04.2021-01.04.2022 tarihleri arasında başvuran travma hastaları, dahil etme ve dışlama kriterlerine göre çalışmamızda yer aldı. Akut travması olan 18 yaş üzerindeki hastalardan Injury Severity Score (ISS) 9 veya üzerinde olanlar çalışmaya dahil edildi. Acil servise gelmeden önce kardiyak arrest gelişenler, gebeler, izole kafa travması, izole ekstremite travması olan hastalar dışlandı. Majör travması olan ve dahil edilme kriterlerini taşıyan hastaların başvuru anındaki nabız, sistolik kan basıncı, solunum sayısı veya oksijen satürasyonu, Glasgow Koma Skalası Skoru, yaralının yaşı, penetran yaralanma varlığı ve yüksek enerjili travma varlığına göre BATT skoru hesaplandı. Elde edilen veriler uygun istatistiksel yöntemler ile karşılaştırıldı. Bulgular: Hastanemize getirilen 349 majör travma hastasından dışlanma kriterleri uygulanınca kalan 237 hasta çalışmamıza dahil edildi. Hastaların 36'sında (%15.2) birincil sonlanım olan hastane içi mortalite gerçekleşti.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim of The Study: Deaths due to hemorrhage caused by trauma are still the most common causes of death today and it is also one of the leading causes of preventable death. Bleeding Audit and Triage Trauma Score (BATT Score) were defined to predict bleeding related deaths in trauma patients. In our study, the diagnostic value of BATT score in predicting in-hospital mortality of trauma patients was investigated. For the secondary outcome, subgroups such as going to emergency operation, need for mechanical ventilator, need for intensive care, need for blood transfusion in trauma patients trauma patients were examined and the diagnostic value of BATT score in predicting these outcomes was examined. Materials and Methods: Our study was designed as a single-center, prospective, observational study. Trauma patients admitted to the adult emergency department of our hospital between 01.04.2021 and 01.04.2022 were included in our study according to the inclusion and exclusion criteria. Patients over the age of 18 with acute trauma who had an Injury Severity Score (ISS) of 9 or higher were included in the study. Patients who developed cardiac arrest before coming to the emergency department, pregnant women, isolated head trauma, and isolated extremity trauma were excluded. BATT score calculated with at the time of admission heart rate, systolic blood pressure, the age of the injured, the presence of penetrating injury and the presence of high-energy trauma for patients with major trauma who met the inclusion criteria.. The obtained data were compared with appropriate statistical methods. Results: When the exclusion criteria were applied from 349 major trauma patients brought to our hospital, the remaining 237 patients were included in our study. The primary outcome, in-hospital mortality, occurred in 36 (15.2%) of the patients.