Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının Kamu Personel Seçme Sınavına (KPSS) yönelik tutumları
Attitudes of social studies teacher candidates towards the Public Personnel Selection Exam (KPSS)
- Tez No: 780390
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma, eğitim fakültesi dördüncü sınıf sosyal bilgiler öğretmen adaylarının Kamu Personeli Seçme Sınavına yönelik tutumlarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma bu yönüyle nicel araştırma yöntemlerinden tarama modelinde tasarlanmış betimsel bir çalışmadır. Araştırma 2021-2022 Eğitim Öğretim yılında Türkiye'de sosyal bilgiler eğitimi bölümü yer alan 5 farklı üniversitede öğrenim gören 186 öğretmen adayı ile yürütülmüştür. Araştırma verilerinin toplanması aşamasında kişisel bilgi formu ve Ümmet ve Otrar (2005) tarafından geliştirilen KPSS'ye yönelik tutum ölçeğinden yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi SPSS 26.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin normal dağılım koşulunu sağladıkları tespit edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde“Bağımsız Gruplar T-Testi”ve“Bağımsız Gruplar için Tek Yönlü Varyans Analizi”analizi teknikleri kullanılmıştır. Araştırmada öğretmen adaylarının genel olarak öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarının orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Ayrıca öğretmen adaylarının, öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarının cinsiyet, ailenin ekonomik durumu, KPSS kursuna gitme durumu, yüksek lisans yapma durumu, aileye destek olma durumu, öğretmenliğe hazır olma durumu açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olmadığı görülmektedir. Öğretmen adaylarının, öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarının KPSS konularına çalışma durumu ve öğretmen atamasında KPSS'yi yeterli bulma durumu açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the attitudes of the fourth grade social studies teacher candidates of the faculty of education towards the Public Personnel Selection Examination. In this respect, the research is a descriptive study designed in the survey model, which is one of the quantitative research methods. The research was conducted with 186 teacher candidates studying at 5 different universities in Turkey in the 2021-2022 academic year. During the collection of research data, the personal information form and the attitude scale towards KPSS developed by Ümmet and Otrar (2005) were used. The analysis of the data obtained from the research was made using the SPSS 26.0 program. It was determined that the data met the normal distribution condition.“Independent Groups T-Test”and“One-Way Analysis of Variance for Independent Groups”analysis techniques were used to analyze the data. In the study, it was determined that the attitudes of teacher candidates towards the teaching profession in general were at a moderate level. In addition, it is seen that there is no statistically significant difference in the attitudes of the teacher candidates towards the teaching profession in terms of gender, the economic status of the family, the status of going to the KPSS course, the status of having a master's degree, the status of supporting the family, and the status of being ready for teaching. It is seen that there is a statistically significant difference between the attitudes of teacher candidates towards the teaching profession, their working status on KPSS subjects and their finding KPSS sufficient in teacher assignment.