İn vitro sepsis modelinde biyonanosensörlerle sitokin tayini
Cytokine detection with bionanosensors in an In Vitro sepsis model
- Tez No: 780408
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YAYLIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Moleküler Tıp, Biotechnology, Molecular Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışma kapsamında, in vitro sepsis modeliyle insan kanında salgılanan sitokinler biyonanosensörler ile tayin edilmiştir. In vitro sepsis modeli için sağlıklı ve gönüllülerden alınan kan LPS ile muamele edilir. LPS, tam kan modelinde sitokin salgısını arttırmıştır. Çalışmamızın amacı, birçok hastalığın sebebi veya sonucu olarak vücutta salgılanan sitokinlerin klinikte tespitini çok daha hassas ölçümlerle yapabilecek bir biyosensör geliştirerek in vitro sepsis modelinde hassasiyetini test etmektir. Maca kökü temelli gümüş nanoyapılar hazırlanmıştır. Hazırlanan Ag nanoyapılar ile elektrotlar kaplanır ve in vitro sepsis ile hazırlanan kan-serum örneklerinin sitokin düzeyi ölçülmüştür. Biyonanosensör ölçümünün, ELISA ölçümleri ile karşılaştırıldığında çok daha hızlı ve hassas bir ölçüm yöntemi olduğu tespit edilmiştir. Önümüzdeki çalışmalarda biyosensörlerin, ölümcül bir enfeksiyon hastalığı olan sepsisi klinik çalışmalarda da hızlı ve hassas bir şekilde tespit etmesini sağlamak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the study, secreted cytokines in human blood were determined by bionanosensors with in vitro sepsis model. For the in vitro model of sepsis, blood from health and volunteers is treated with LPS. LPS increased cytokine secretion in the whole blood model. The aim of our study is to develop a biosensor that enables the clinical detection of cytokines secreted by organisms as a cause or consequence of many diseases, with much more sensitive measurements, and maintains its sensitivity in the in vitro sepsis model. Maca-based silver nanostructures were prepared. Electrodes are coated with prepared Ag nanostructures and cytokine levels of the blood-serum samples were measured. It has been determined that the bionanosensor measurement is a much faster and more sensitive measurement method used against ELISA measurements. It is aimed to enable future biosensors to rapidly and sensitively detect sepsis, a leading infectious disease, in the clinic.