Kolşisinin deneysel septik şok modelinde gözlenen mezenterik hipoperfüzyon, organ hasarı ve sistemik inflamasyona etkileri
Effects of colchicine on mesenteric hypoperfusion, organ damage and systemic inflammation observed in experimental septic shock model
- Tez No: 794704
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER BEKTAŞ İSKİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Sepsis, dünya genelinde ölümlerin önde gelen nedeni olmaya devam etmektedir. Tedavi ve sağ kalım oranının iyileştirilmesine yönelik yoğun araştırmalara rağmen, sadece birkaç yeni etkili tedavi tanımlanmıştır. Bir bitkisel alkaloid olan kolşisin, gut ataklarını ve birçok inflamatuar durumu tedavi etmek için kullanılır. Literatürde, farklı dozlarda kolşisinin LPS ile oluşturulan sıçan sepsis modeli üzerine etkileri hakkında bilgiye rastlanmamıştır. Bu çalışmada sıçanlarda LPS ile oluşturulan deneysel sepsis modelinde farklı dozlarda kolşisinin kısa dönem etkilerinin değerlendirmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, 3 farklı dozdaki (0.5, 1 ve 5 mg/kg) kolşisin tedavisinin, sıçan deneysel septik şok modelinde azalmış mezenterik kan akımı, inflamasyon beliteçleri ve organ hasarı üzerine olan olası etkileri in vitro ve in vivo deney düzeneklerinde araştırıldı. Kalp, karaciğer, dalak dokularında ve serumda stokin (IL- 1β, IL-6, IL -10, IL-8, IL-17 ve TNF-α) düzeyleri ölçüldü. Yapılan deneyler sonucunda biyokimyasal ve immünolojik inflamatuar belirteç düzeylerinin LPS ile arttığı, kolşisinin 1 mg/kg dozda antiinflamatuar etkinlik ile koruyucu etki gösterdiği gözlenmiştir. Yüksek dozlarda kolşisinin inflamasyonu ve organ hasarını artırdığı gözlenmiştir. Kolşisinin sepsise bağlı oluşan organ hasarlarını azaltıcı etkisi olduğu ve uygun dozlarda tedavide kullanılabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Sepsis remains to be the leading cause of death worldwide. Despite intensive research to improve treatment and survival, few new effective treatments have been identified. Colchicine, a herbal alkaloid, is used to treat gout attacks and many inflammatory conditions. There is little information in the literature about the effects of dose-dependent effects of colchicine on LPS induced sepsis rat model. In this study, we aimed to evaluate the short-term effects of colchicine at different doses in the experimental sepsis model induced by LPS in rats. The possible effects of colchicine treatment at 3 different doses (0.5, 1 mg/kg and 5 mg/kg) on decreased mesenteric blood flow and organ damage in the rat experimental septic shock model by using in vitro and in vivo experimental setups. The levels of proinflammatory cytokines IL- 1β, IL-6, IL- 8, IL-10, IL-17 and TNF-α were measured in heart, liver, spleen tissues and serum. As a result of the experiments, it was observed that biochemical and immunological inflammatory marker levels increased with LPS, and colchicine showed a protective effect with antiinflammatory activity at a dose of 1 mg/kg. High doses of colchicine have been observed to increase inflammation and organ damage. It is thought that colchicine has a reducing effect on organ damage due to sepsis and can be used in treatment at appropriate doses.