The relation between the learning styles of prep students in translation and interpreting studies department and the teaching stragies of the instructors
Mütercim-tercümanlık bölümü hazırlık sınıfı öğrencilerinin öğrenme stilleri ile öğretim görevlilerinin öğretme stratejileri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 780409
  2. Yazar: NAGİHAN DÖYEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF SARIÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
İngiliz Dili Öğretimi alanında geniş bir yelpazede araştırılması ve tartışılması gereken birçok kavram ve yaklaşım bulunmaktadır. Dil öğrenme stilleri ve öğretme stilleri, ikinci dil edinimi ve eğitim psikolojisi alanında çalışan birçok araştırmacının dikkatini çeken kavramlardan biridir. Öğrenme stilleri, öğrencinin dil öğrenme biçimleriyle ilgili tercihlerini ifade ederken, öğretme stilleri, bir öğretmenin öğrenmeyi kolaylaştırmak için kullandığı tüm strateji ve yöntemleri ifade eder. Her iki stilin doğasını ve bunlar üzerinde etkisi olan faktörleri anlamak, öğrencinin öğrenme güçlükleri ile başa çıkmak ve öğrenme çıktılarını geliştirmek için çok önemlidir. Bu nedenle, öğrencilerine iyi öğrenme deneyimleri ve verimli akademik sonuçlar sağlamak isteyen öğretmenler tarafından, stil çalışmalarına daha fazla önem verilmelidir. 18 öğrenci ve 3 öğretim elemanı ile yürütülen bu çalışmada, Konya'da bir vakıf üniversitesinde Mütercim-Tercümanlık Bölümü hazırlık sınıfında okuyan öğrencilerin öğrenme stilleri ile öğretim elemanlarının öğretme stilleri incelenmiştir. Bu çalışmanın araştırma yöntemleri, öğrenme ve öğretme sürecinde tercih edilen stillerin doğasını ve her iki stil arasındaki ilişkiyi araştırmak için kullanılan ilgili anketler ve yarı yapılandırılmış görüşmelerdir. Bu nedenle, bu çalışma, dil öğrenme sürecini geliştirmek isteyen öğretmenler ve müfredat tasarımcıları için değerli eğitim çıkarımları sunmaktadır. Bu çalışmanın nicel ve nitel sonuçlarına göre, öğrenciler ve öğretim elemanları birden fazla öğrenme ve öğretme stiline sahiptir. Bu stil tercihleri daha çok öğrenme görevlerinin zorluk düzeyi, öğrencilerin dil yeterlilik düzeyi ve kurumların akademik beklentileri tarafından belirlenmektedir. Ayrıca hem öğrenme stillerinin hem de öğretme stillerinin sabit olmadığı ve birbirini karşılıklı olarak etkilediği tartışılmaktadır. Öğrenciler ve öğretmenler birbirleriyle ne kadar çok etkileşime girerse, her iki grubun da öğrenme stillerini ve öğretme stillerini ayarlamaları o kadar kolay olur. Son olarak, bu çalışma, dil öğrenme kaygısını hafifletmek ve daha fazla akademik başarıya sahip olmak için öğrenme stillerinin esnekliğini artırmanın önemi konusunda bazı önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the field of English Language Teaching, there are many concepts and approaches to be researched and discussed in a large spectrum. Language learning styles and teaching styles are one of those concepts which have drawn the attention of many researchers in the field of foreign language learning and educational psychology. While learning styles refer to learner's preferences about language learning modes, teaching styles refer to all strategies and methods a teacher employs to facilitate the learning. Understanding the nature of both styles and the factors which have an influence on them is very significant to cope with the student's learning difficulties and to enhance the learning outcomes. Therefore, the style studies should be paid more attention by teachers who wish to provide their students with good learning experiences and fruitful academic outcomes. Conducted with 18 students and 3 instructors, the present study investigates the learning styles of students and the teaching styles of instructors in a preparation class at the department of Translation and Interpreting Studies in a foundation university in Konya, Turkey. The research methods of this study were mainly questionnaire surveys and semi-structured interviews, which were used to explore the nature of styles preferred during the learning and teaching process, as well as the relationship between both styles. Therefore, the present study offers valuable educational implications for teachers and curriculum designers who wish to enhance the language learning process. According to the quantitative and qualitative results of this study, the students and instructors have multiple learning and teaching styles. These style preferences are mostly determined by the difficulty level of learning tasks, the language proficiency level of students, and the academic expectations of the institutions. It is also argued that both learning styles and teaching styles are not stable and have a mutual effect on each other. The more interaction learners and teachers have with each other, the easier it gets for both groups to adjust their learning styles and teaching styles. Finally, this study provides some important implications on the significance of increasing the flexibility of learning styles for alleviating language learning anxiety and having more academic success.