Velâyetin değiştirilmesi
Modification to custody
- Tez No: 780420
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKÇAAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Velâyet, günümüzde çocuğun üstün yararını gözetme esası üzerine kurulmuş bir kavramdır. Velâyet ile ana babaya sınırsız haklar verilmez. Çocuğun üstün yararı için gerekli olduğu durumlarda hâkim; ana ve babanın uyarılması, çocuğun kuruma veya başka bir ailenin yanına yerleştirilmesi, velâyetin değiştirilmesi veya velâyetin kaldırılması gibi önlemler alabilir. Ana ve baba evlilik birliği devam ederken kural olarak velâyeti birlikte kullanırlar. Ancak özellikle boşanma durumunda velâyet genellikle taraflardan birine bırakılır. Bu durumda velâyete sahip olmayan ana veya baba, velâyetin değiştirilmesi davası ile velâyetin kendisine bırakılmasını isteyebilir. Gerekli gördüğü takdirde hâkim de talep olmaksızın velâyetin değiştirilmesine karar verebilir. Velâyetin değiştirilmesine karar verilmesi için yeni bir olgunun meydana gelmesi gerekir. Bu olgu neticesinde çocuğun üstün yararı için velâyetin değiştirilmesi gerekli olmalıdır. Bu çalışma; velâyetin değiştirilmesi sebeplerini, velâyetin değiştirilmesi davasında yargılamaya ilişkin esasları ve velâyetin değiştirilmesine karar verilmesinin hüküm ve sonuçlarını çocuğun üstün yararı kapsamında incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma sırasında uygulamada velâyetin değiştirilmesi sebebi olarak kabul edilen durumlar belirlenmeye çalışılmış, davada hâkimin sahip olduğu yetki üzerinde durulmuş, uygulamada karşılaşılabilen problemlere ilişkin fikrimizi belirtmeye çalışmış bulunmaktayız.
Özet (Çeviri)
In this day and age, custody is a concept that builts around best interests of the child. Custody does not gives unlimited rights to the parents. In terms of necessitates of the child's best interests, judge may decide on some preventions such as; give a warning to parents, placement of the child in an institution or with another family, modification to custody or withdrawal of custody. As a rule, The Mother and The Father use the custody together as long as their marriage lasts. However, especially in case of divorce, the right of custody is usually left to one of the parties. In that case, the non-custodial party may request the cus-tody rights for themselves by filing a modification case. If it's necessary, the judge can modify the child custody without any request. For the court modify the custody order, a substantial change of circumstances must occur to affecting the welfare of the child. Consequently, that modification must be requisite for the best interests of the child. This study has been made in order to examine the reasons for the change of custody, the principles of the modification case and the consequences of the change decision, taking into account of the best interests of the child. During this study, we tried to determine the most common reasons for changing custody, examine the jud-ge's authority to change custody and resolve the most common issues from our point of view.