Majör depresif bozukluk tanılı kadın hastalarda çocukluk çağı travmalarının üst bilişler ve cinsel yaşam kalitesi üzerine etkisi
The impact of childhood trauma on metacognitions and sexual quality of life in female patients diagnosed with major depressive disorder
- Tez No: 780421
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL NAHİT ÖZMENLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: Depresyon sık görülen, etiyolojisinde birçok etkenin yer aldığı ve işlevsellikte ciddi düzeyde bozulmaya neden olabilen psikiyatrik bir tablodur. Çocukluk çağı travmatik yaşantıları fiziksel, ruhsal ve sosyal alanlarda bireylerin gelişimini olumsuz yönde etkilemekte ve uzun dönemde çeşitli psikiyatrik hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bilişleri değerlendirme, izleme ve kontrol etme stratejilerin psikiyatrik hastalıklardaki rolünü inceleyen üstbiliş hipotezine göre çocukluk dönemindeki travmatik yaşantılar bireylerde maladaptif üstbilişsel inançların gelişmesine neden olmaktadır. Gelişen olumlu ve olumsuz inançlar psikiyatrik hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmakta ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Literatürde bu bağlamda sınırlı sayıda araştırma bulunmakla birlikte bu etkenlerin cinsel yaşam kalitesi üzerindeki etkisine dair çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, majör depresif bozukluk tanısı konulan kadın hastalarda çocukluk çağı travmalarının üstbilişler ve cinsel yaşam kalitesi üzerine olan etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tasarıma sahip olan mevcut çalışmanın örneklemini Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniğine başvurup majör depresif bozukluk tanısı alan ve son 6 aydır düzenli cinsel hayata sahip olan 20-49 yaş arasındaki 91 kadın hasta ile belirtilen özellikler bakımından benzer ve gönüllü olan 99 sağlıklı kadın kontrol oluşturmaktadır. Katılımcıların sosyodemografik verileri görüşme sırasında kaydedilmiş olup, sonrasında Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği (DASÖ-21), Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ-33), Üst Biliş Ölçeği (ÜBÖ-30) ve Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kadın uygulanmıştır. Elde edilen veriler uygun istatistiksel yöntemler ile analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 190 katılımcının yaş ortalaması 32,34±7,73 yıl ve eğitim yılı ortalaması 14,44±5,03 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Depression is a common psychiatric condition that has many factors in its etiology and can cause serious impairment in functionality. Childhood traumatic experiences negatively affect the development of individuals in physical, mental, and social areas and lead to the emergence of various psychiatric diseases in the long term. According to the metacognition hypothesis, which evaluates the role of strategies to evaluate, monitor, and control cognitions in psychiatric diseases, traumatic experiences in childhood cause maladaptive metacognitive beliefs in individuals. Developing positive and negative beliefs causes the emergence of psychiatric diseases and negatively affects the quality of life. Although there are a limited number of studies in this context in the literature, there is no study on the effect of these factors on the sexual quality of life. The aim of this study is to determine how childhood traumas affect metacognition and the sexual quality of life in women with major depressive disorder. Materials and Methods: The sample of the study, which has a cross-sectional design, was comprised of 91 female patients aged 20–49 who applied to the Gulhane Training and Research Hospital Department of Psychiatry, were diagnosed with major depressive disorder and had a regular sexual life, and 99 healthy female volunteers as a control group who were similar in terms of the characteristics specified. During the interview, the participants' sociodemographic data were recorded, and the Depression Anxiety Stress Scale (DASS-21), Childhood Trauma Scale (CTQ-33), Metacognition Scale (MCQ-30), and Sexual Life Quality Scale-Female were administered. The obtained data were analyzed with appropriate statistical methods. Results: The mean age of 190 participants included in the study was 32.34±7.73 years, and the mean education year was 14.44±5.03 years.