2000 sonrası Türk sineması'nda Balkan göçmenlerinin temsili
Representation of Balkan immigrants in Turkish cinema after 2000
  1. Tez No: 780419
  2. Yazar: METEHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
2000'li yıllardan itibaren ilerleyen dönem içinde Türk Sineması'nda Balkan göçmenlerinin temsili incelenmiştir. Türk Sineması'nda göçmen karakterler toplumsal kimlikleri bağlamında ayrımcılığa maruz kalmaktadır. Çalışmada içerik analizi yöntemiyle film incelemesi yapılmıştır. Filmlerde Balkan göçmenlerinin kültürel yaşamları ve göç süreçleri içinde bulundukları coğrafyada yaşanan savaşlar sonucu değişen sınırlar, rejimler ve siyasi yapılarla birlikte şekillendiği görülmektedir. Balkan göçmenlerinin Türk Sineması'ndaki temsilini görmeyi amaçladığımız bu çalışmada 2000 sonrası çekilen Dedemin İnsanları, Limonata, Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu, Kaçış 1950, Uzun Hikâye adlı Türk filmleri sosyolojik, kültürel, psikolojik boyutlarıyla ve sinematografik açıdan analiz edilmeye çalışılmıştır. Filmlerin çözümlenmesi sürecinde göç olgusunun bireylerin hayatlarında önemli izler bıraktığı gözlemlenmiştir. Balkan göçmenlerinin doğdukları yere, oradaki ilişkilerine, kültürel yaşamlarına, göç edilen yere uyum sağlamalarına, sahip çıktıkları kimliklerine, yaşadıkları ötekileştirme sorunlarına yapılan araştırmalar neticesinde ve izlenilen sinema filmleri aracılığıyla tanık olunmuştur.
Özet (Çeviri)
The representation of Balkan immigrants in Turkish Cinema has been examined in the following period starting from the 2000s. In Turkish Cinema immigrant characters are exposed to discrimination in the context of their social identities. In the study, a movie review was made with the content analysis method. In the films, it is seen that the cultural life and migration processes of the Balkan immigrants are shaped by the changing borders, regimes and political structures as a result of the wars in the geography they live in. In this study, where we aim to see the representation of Balkan immigrants in Turkish Cinema, Turkish films named Dedemin İnsanları, Limonata, Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu, Kaçış 1950, Uzun Hikâye, shot after 2000, have been tried to be analyzed in terms of sociological, cultural, psychological and cinematographic aspects. In the process of analyzing the films, it has been observed that the phenomenon of migration leaves important traces in the lives of individuals. The place where the Balkan immigrants were born, their relations there, their cultural life, their adaptation to the migrated place, the identities they claimed, the othering problems they experienced were witnessed as a result of the researches and through the movies watched.