Evli bireylerde duygusal yeme davranışının yordayıcıları olarak bilinçli farkındalık ve eş desteği
Mindfulness and spousal support as the predictors of emotional eating behavior in married individuals
  1. Tez No: 780440
  2. Yazar: MERVE DİNÇ DEMOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK İNCE ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Özellikle günümüzde, değişen yaşam şartlarına bağlı olarak bireyler beslenme alışkanlıklarını, tükettikleri besinlerin niteliğini ve niceliğini değiştirebilmektedir. Bununla birlikte değişen yaşam tarzları ilişki dinamiklerini de etkileyebilmektedir. Zorlayıcı durumlarla baş etmekte güçlük yaşayan bireyler fiziksel ve psikolojik sağlık üzerinde bozucu etkilere sahip olabilecek davranışlar sergileyebilmektedirler. Bu noktalardan yola çıkarak, bu araştırmada bozulmuş yeme tutum ve davranışlarından biri olan duygusal yeme davranışı ile evli bireylerin ilişki dinamikleri arasındaki ilişkiler bilinçli farkındalık ve eş desteği çerçevesinde ele alınmıştır. Bu çalışmada evli bireylerin, duygusal yeme davranışları ile bilinçli farkındalık ve eş desteği arasındaki ilişkinin keşfedilmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında 216'sı kadın, 227'si erkek toplam 443 (Yaş Ort= 37, SS= 9,79) katılımcıdan veri toplanmıştır. Katılımcılardan Demografik Bilgi Formu, Yeme Bozukluğu Değerlendirme Ölçeği, Duygusal Yeme Ölçeği, Bilinçli Farkındalık Ölçeği ve Eş Desteği Ölçeği kullanılarak toplanan veriler parametrik olmayan test yöntemleri olan Mann Whitney U ve Spearman korelasyon testi ile çoklu doğrusal regresyon testleri kullanılarak analizlere tabi tutulmuştur. Araştırma kapsamında elde edilen veriler analiz edildiğinde yalnızca bilinçli farkındalık düzeyinin duygusal yeme davranışını anlamlı bir şekilde yordadığı görülmüştür. Ayrıca, bu yordayıcılığın kadın ve erkeklerde farklı düzeylerde kendini göstererek erkeklerde kadınlara göre daha yüksek düzeyde pozitif bir yordayıcılık ilişkisi gösterdiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, duygusal yeme davranışı ile mücadelede etkili önleme ve tedavi programların oluşturulmasında bilinçli farkındalık becerilerinin kullanımının ve yararlılığının göz önünde bulundurulmasının önemli olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Especially today, depending on the changing living conditions, individuals can change their eating habits, the quality and quantity of the foods they consume. However, changing lifestyles can also affect relationship dynamics. Individuals who have difficulty in coping with challenging situations may exhibit behaviors that may have detrimental effects on physical and psychological health. Based on these points, in this study, the relationships between emotional eating behavior, which is one of the disordered eating attitudes and behaviour, and the relationship dynamics of married individuals are investigated within the framework of mindfulness and spousal support. In this study, it is aimed to explore the relationship between emotional eating behaviors of married individuals, mindfulness and spousal support. Within the scope of the study, data were collected from a total of 443 (Mean Age = 37, SD= 9.79) participants, 216 of whom were female and 227 male. Data collected from participants using the Demographic Information Form, Eating Disorder Examination Questionnaire, Emotional Eating Scale, Mindful Attention Awareness Scale and Spousal Support Scale were analysed using non-parametric test methods, Mann Whitney U and Spearman correlation test, and multiple linear regression tests. When the data obtained within the scope of this study were analyzed, it was seen that only the level of mindfulness significantly predicted emotional eating behavior. In addition, it has been found that this predictor manifests itself at different levels in men and women and shows a higher level of positive predictive relationship in men than in women. As a result, it will be important to consider the usefulness and effectiveness of mindfulness skills in the development of effective prevention and treatment programs for dealing with emotional eating behavior.