İstenmeyen elektronik iletilerden (Spam) doğan hukuki sorumluluk
Legal liability arising from unsolicited electronic messages (Spam)
- Tez No: 780439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ARAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 328
Özet
İstenmeyen elektronik iletiler veya genel kabul gören ismiyle spam, 90'lı yılların ortalarından itibaren elektronik iletişimin ayrılmaz bir parçası olarak varlığını sürdürmektedir. İstenmeme/talep edilmeme niteliği nedeniyle özgür elektronik iletişimin en büyük tehditlerinden olan spam, ekonomik boyutu ile de 2000'li yıllar sonrası hukukun mücadele alanlarından biri haline dönüşmüştür. Nitekim spam iletilerin geleneksel pazarlama yöntemlerine göre daha az maliyet ve emek gerektiren yönü, konunun, kanun koyucular tarafından ticari amaç veya doğrudan pazarlama çerçevesinde düzenlenmesine sebep olmuştur. Bu tez, Türk Hukuku çerçevesinde, spam iletiler bakımından öngörülen hukuki koruma yolları ile muhtemel hukuki sorumluluk sebeplerini araştırma konusu haline getirmektedir. Spam iletilerin haksız rekabet, tüketicinin korunması, kişisel verilerin korunması gibi farklı hukuk alanlarına ait düzenlemeleri ihlal etme tehdidi karşısında, konu, her bir hukuk alanı bakımından ayrı ayrı ve ilişkili yabancı düzenlemeler ile karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Unsolicited electronic messages or spam, as it is generally accepted, has existed as an integral part of electronic communication since the mid-90s. Spam, which is one of the biggest threats of free electronic communication due to its unsolicited/unwanted nature, has become one of the areas of struggle of law after the 2000s with its economic dimension. As a matter of fact, the less cost and labor-intensive aspect of spam messages compared to traditional marketing methods has caused the issue to be regulated by lawmakers within the framework of commercial or direct marketing. This thesis, within the framework of Turkish Law, makes a subject of research that is the legal protection methods foreseen in terms of spam messages and possible legal liability reasons. In the face of the threat of spam messages violating the regulations of different legal areas such as unfair competition, consumer protection, and protection of personal data, the issue has been discussed separately for each legal area and in comparison with the relevant foreign regulations.