Türkiye'de basılan müziksel işitme okuma yazma kitaplarındaki içerik birimlerinin organizasyon ve üslup bağlamında incelenmesi
Investigation of the content units in the context of organization and style in musical hearing reading writing books printed in Turkey
  1. Tez No: 780442
  2. Yazar: KAAN ELGİNÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERKAN ECE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzik, Education and Training, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmanın amacı, basılı müzikal işitme, okuma ve yazma kitaplarındaki içerik birimlerinin organizasyonlarını, dilsel ve görsel anlatımlarını analiz etmek; ikincisi, eğitsel içerik birimlerinin bağlamsal etkileşimlerini ortaya çıkarmaktır. Araştırma nitel tarama modeline uygun olup, nitel araştırma yöntemlerinden betimsel içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini müzik eğitimi kitapları, örneklemini ise 2000 yılından sonra basılmış olan müziksel işitme okuma ve yazma kitapları oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, Türkiye sınırları içerisinde taranan dijital/fiziki kütüphaneler ve web satış sitelerindeki kitap satış kataloglarından ulaşılan kitapların içeriğinden elde edilmiştir. Veriler analiz edilirken, kitapların içeriklerine yönelik kurgusal kodlamalara ulaşılarak elde edilen bulgular, araştırmanın sonuçlarında yorumlanarak raporlanmıştır. Araştırmanın bulgularında, örneklemdeki kitapların organizasyonel olarak benzer olduğu tespit edilmiştir. 1. kitapta aralık kavramına ve aralık duyum çalışmalarının yanında dikte çalışmalarına ağırlık verildiği görülmektedir. Kuramsal bilgiler, doğrudan alıntı ile başka kitaplardan sağlanmış olması dolayısıyla bilgi aktarımında yazar katkısının kısıtlı olduğu çıkarımı yapılmıştır. 1. kitapta görsel kullanılmamıştır. 2. kitapta QR kod özelliği ile dikte etkinlikleri oluşturulduğu, bu bağlamda teknolojinin bu kitabın etkinlik içeriğine entegre olduğu tespit edilmiştir. 2. kitapta görsel kullanımı n=2 görsel ile sınırlıdır. 3. kitapta eğitici içerik birimleri arasında yapılandırıcı ve öğrenci merkezli bir üslup tespit edilmiştir. En fazla örnek eser ve çalışma bulunan kitap 3. kitaptır (n=600). 3. kitapta toplam n=26 eğitici içeriğe dair görsel kullanılmıştır. 2. ve 3. kitaptaki görsel öğe kullanımının, dilsel öğelerle anlam çözücülük bağlamında ilişkili olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to analyze the units of content in printed musical hearing, reading and writing books in terms of organization, linguistic and visual narrations; and secondly, to reveal the contextual interactions of the educational units of content. The research is in the qualitative survey model and descriptive content analysis, which is one of qualitative research models, is used. The universe of the research is the musical hearing, reading and writing books printed in Turkey while the sample of the research is musical hearing and writing books which are printed in Turkey after the year 2000. The data of the research was obtained from the content of the digital/physical libraries and the books which were found in the catalogs of the digital book shops in Turkey. While analyzing the data, the theoretical coding regarding to content of the books was attained and the findings were reported comparatively in the results. As a result, all three books which constitute the sample followed the syllabus, however the first book is weaker from the second and third books in terms of content and the presentation of the educational context. The book with the most comprehensive content on rhythm is the second book. The utmost number of the exercise pieces and example works are in the third book (n=600). Only the second book included the technological material usage. Visual contents were more intensely used in third book comprared with other two books. Finally, in the third book it is paid most attention to the contextuality between the topics.