Modern ve postmodern sosyal teoride iktidar
Powe in the modern and postmodern social theory
  1. Tez No: 780447
  2. Yazar: MURAT DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRCAN ŞEVKET AVCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışma dönemsel olarak sosyal teoride yer alan“iktidar”kavramının değişen formunu ortaya koymayı amaçlamıştır. Çalışmada temel hareket noktası ise modern ve postmodern teoride yer alan isimlerin iktidar özelinde yaptığı çalışmalardır. Söz konusu çalışmalarda belli başlı bir sınırlandırma yapmaktan ziyade çalışma nesnesi olan kavramın değişen formuna yorumsamacı teknikle yaklaşılmıştır. Bununla beraber dönemsel olarak belli başlı bir sınırlılık olduğu gibi çalışmanın temelini oluşturan ana isimler de elbette ki bir sınır vardır. Bu isimler meta anlatılarda yer alan Karl Marx, Max Weber. Eylem teorisinin, iktidarın elitler arası dolaşımı kuramında yer alan Vilfredo Pareto, Gaetano Mosca, C. Wright Mills. Eleştirel kuramda; Herbert Marcuse, Max Horkheimer, Theodore W. Adorno' dur. Bunların yanı sıra iktidarı klasik siyasal düşüncenin merkezine koyan anlayışın tersine iktidarı, toplumsal ilişkilerin gerçekleştiği her noktada arayan Michel Foucault' da modern teorinin sahip olduğu iktidar anlayışına ciddi eleştiriler yöneltmiş ve yeni açılımlar getirmiştir. Foucault' nun yanı sıra Giorgio Agamben' de iktidar kavramını hukuk kuramı ve beden üzerinden ele alarak Foucault' nun getirdiği noktadan, daha da ileri bir noktaya taşımıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to reveal the changing form of the concept of“power”in social theory periodically. The main point of departure in the study is the studies of the names in modern and postmodern theory in terms of power. Rather than making a certain limitation in these studies, the changing form of the concept, which is the object of study, was approached with the hermeneutic technique. However, there is a certain limitation periodically, as well as the main names that form the basis of the study, of course. These names are Karl Marx, Max Weber, who are included in the meta-narratives. Vilfredo Pareto, Gaetano Mosca, C. Wright Mills. In critical theory; Herbert Marcuse, Max Horkheimer, Theodore W. Adorno. In addition to these, Michel Foucault, who seeks power at every point where social relations take place, contrary to the understanding that puts power at the center of classical political thought, has also directed serious criticisms to the understanding of power of modern theory and has brought new expansions. Along with Foucault, Giorgio Agamben also carried the concept of power to a further point from the point Foucault had brought, by addressing the concept of power through legal theory and the body.