İslâm hukukunda zekât ve zekâtın sarf yeri bağlamında dernek ve vakıflar
Zakat in the Islamic law and associations and foundations in the context of zakat spending place
- Tez No: 780449
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA ATCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
İslâm, zekât ibadeti ile sosyal adaleti sağlamış; zengin ve fakir arasında köprü kurmuştur. İslâm'da zekât ibadetinin temelinde fakirlik olsa da zekât ibadetinin sarf yerleri sadece fakirler ve miskinler ile sınırlı kalmamıştır. Zekât ibadetinin amacı sadece fakirlerin ihtiyaçlarını karşılamak onların bakımlarını üstlenmek değildir. Zekât ibadeti farz kılındığı dönemden itibaren sosyal devlet anlayışının sorumlu olduğu birçok hizmeti yürütme gayesi de taşımıştır. Zekât ibadeti; Hz. Muhammet ve dört büyük halife dönemlerinde devletin en önemli gelir ve hizmet kaynağını oluşturmuştur. Zekât, Hz.Peygamber döneminde kurumsal bir nitelik kazanmış ve bizzat devlet eliyle yürütülen, toplumda sosyal adaleti tesis eden ve kamu hizmeti sunan bir kurum haline gelmiştir. Günümüzde zekât ibadetinin etkili ve verimli bir şekilde kullanılması ve toplum yararına yeniden aktif hale getirilebilmesine büyük bir ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle son dönemlerde ülkemizde ve dünyada yaşanan gelişmeler ışığında İslâm'ın yardımlaşma ve dayanışma mekanizmasının en önemli unsuru olan zekâtın yeniden toplum için işlevsel hale getirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Islam ensured social justice through the worship of zakat; he built a bridge between rich and poor. Although poverty is the basis of zakat worship in Islam, the places where zakat is spent are not limited to the poor and the poor. The purpose of zakat worship is not only to meet the needs is the poor and take care of them. Since the period when zakat worship was made obligatory, it has also aimed to carry out many services for which the social state understanding is responsible. Zakat worship; prophet Muhammad constituent the most important source of income and services of the state during the periods of the four great caliphs. Zakat gained an institutional character during the time of our Prophet and became an istitution run by the state, establishing social justice in society and providing puplic services. Today, there is a great need to use zakat worship effectively and efficiently and to reactivate it for the benefit of society. Especially in the light of recent developments in our country and the world, zakat which is the most important element of Islam's cooperation and solidarity mechanism, needs to be made functional for the society again.