Siber uzay ve egemenlik: Kripto paraların etkisi
Cyber space & sovereignity: Effects of crypto currencies
  1. Tez No: 780459
  2. Yazar: MUHAMMED ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİR AKYEŞİLMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, her geçen gün ismini daha çok duyduğumuz kripto paraların siber uzay düzleminde devletlerin egemenlikleri ile olan etkileşimlerinin nasıl olduğu saptanmaya çalışılmıştır. Egemenliğin tarihin çok eski dönemlerinden beri süregelen ve farklı değişimlere uğrayarak günümüze ulaştığını bilmekteyiz. Çıktığı ilk günden günümüze kadar irdelenen egemenlik kavramının yanında, daha yeni bir kavram olan siber uzayın insan hayatını kökten değiştirecek yeniliklere sahip olduğu görülmüştür. Siber uzayın insan hayatına getirdiği bu çok köklü değişikliklerden devletin nasibini alması kaçınılmaz olacaktır. Siber uzayın devletlerin egemenlik anlayışıyla çatıştığı hususlar uzun bir süre siber saldırılar, siber terörizm, siber savaş gibi kavramlar üzerine inşa edilmiştir. Lakin çok daha yeni olan kripto paraların bulunup kısa bir zaman içerisinde hayatımıza girmesiyle süreç başka bir boyut kazanmıştır. Her geçen gün daha fazla insan, kurum ve devlet tarafından kullanılmaya başlanan kripto paralar beraberinde bir çok değişikliği getirecektir. Bugüne kadar ortaya konulan çalışmaların çoğunda kripto paraların; ekonomik, teknik boyutları ortaya konulmuştur. Bu çalışmada ise egemenlik ve siber uzay kavramların derin bir şekilde işlenmesinden sonra kripto paraların günümüzdeki egemenlik anlayışını nasıl değiştireceği üzerinde değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this masters thesis, as we hear the term more and more; the interaction of cryptocurrencies towards sovereign nation states under the basis of cyber space is aimed to be determined. As we know, Sovereignity has undergone different form of changes from its old history and reached untill modern day. The term Sovereignity has been examined as the day it was found whilst it has been forseen that the newly found term Cyberspace has the reformist capability to change the human life from its roots. There is no doubt that it will be inevitable for nation states to get their share under this root changes that are caused by Cyber space. Cyber space's particular conflict with Sovereign State understanding are constructed under cyber attacks, cyber terrorism and cyber war. However, the shortly foundation of cryptocurrencies into our daily lives, the course has taken a different direction. With each day passing, the use of cryptocurrencies by indiviauls, corporates and states will bring great number of changes with it. Studies untill present shows us the technical and financial aspect of the issue. In this studies, after the deeply examination of cyberspace and sovereignity of states, the evaluation of cryptocurrencies changes on the understanding of sovereignity are put in place.