Digital constitutionalism in Türkiye: An analysis for the digital age
Türkiye'de dijital anayasacılık: Dijital çağ için bir analiz
  1. Tez No: 780458
  2. Yazar: ŞAYEN TOKYAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ECE GÖZTEPE ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu tez, son derece ilgi çekici bir kavram olan dijital anayasacılığı ve bu kavramın Türkiye'deki yansımasını incelemeyi amaçlamaktadır. Dijital anayasacılık, çevrimiçi dünyada temel hak ve özgürlükler ile demokratik değerlerin korunması gerekliliğiyle ortaya çıkmış olan bir anayasacılık anlayışı olarak nitelendirilebilir. Tezin ilk bölümünde öncelikle dijital anayasacılığın kavramsal çerçevesi incelenerek doktrinde kavrama yönelik yeknesak bir yaklaşım olmadığı görülecektir. Kavramsal çerçeveyi oturttuktan sonra Avrupa Birliği'ndeki dijital anayasacılığa yoğunlaşılacak ve Birlik'in algoritmik toplumlarda ortaya çıkan zorluklara nasıl tepki verdiği gözlemlenecektir. Tezin ikinci bölümü ise Türkiye'de dijital çağdaki anayasal çerçevenin bir resmini çizme amacını taşımaktadır. Bu analiz ilgili Anayasa ve yasa hükümleri ile T.C. Anayasa Mahkemesi'nin internete özgü haklar ve veri korumasına ilişkin kararlarını ele alarak yapılacaktır. Ülkedeki dijital anayasacılık anlayışını incelerken AB'deki modele de başvurulacak ve iki sistem arasında karşılaştırmalar yapılacaktır. Burada amaç Türkiye'de dijital anayasacılığın hangi evrede olduğunu görebilmektir. Son olarak çalışma, dijital dünyada hak ve özgürlüklerin bir dengesinin kurulması için günümüzde ve gelecekteki zorluklara değinecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the fascinating concept of digital constitutionalism and its reflection on Türkiye's current legal system. Digital constitutionalism emerged as a constitutional understanding to ensure protection of fundamental rights, fundamental freedoms as well as democratic values in the online world. The first chapter of the study draws a theoretical picture of this concept demonstrating that a unified approach has not been reached. Then, European digital constitutionalism is studied to see how the European Union responds to the challenges of algorithmic society. The second chapter focuses on Türkiye to see how the country reacts to the new constitutional moment. Constitutional provisions, related legislation and Turkish Constitutional Court judgments on internet-related rights and data protection are examined to reach this objective. While breaking down the elements of digital constitutionalism references and comparisons to the model in the EU are made to acknowledge the phases of digital constitutionalism in Türkiye. The work also addresses the current and future challenges for balancing the rights and freedoms in the digital world.