Modern kentsel mekânda insan-hayvan ilişkisinin görünümleri: Hayvanat bahçeleri, petshoplar ve dernekler
Appearances of human-animal relations in modern urban space: Zoos, petshops and associations
- Tez No: 780468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM NACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
İnsan-hayvan ilişkisi uzun yıllardır süregelen bir ilişki biçimidir. Söz konusu ilişki aynı zamanda toplumsal bir konu olması sebebiyle sosyal bilimlerde önem arz etmektedir. Felsefe başta olmak üzere çeşitli disiplinlerin araştırma konusu olan insan-hayvan ilişkisi bu araştırmada tümüyle sosyolojik olarak ele alınmıştır. Bu araştırma kapsamında insan-hayvan ilişkisi modern kentsel mekânda belirli temel sosyolojik kavramlar aracılığıyla incelenmiştir. Modern kentsel mekândaki hayvanlarla ilgili mekânlar referans alınarak yapılan araştırmada mekânlar ve sosyolojik kavramlar arasındaki ilişkiler nitel araştırma yöntemleri ile ele alınmıştır. Bu bağlamda araştırmada yer alan temel mekânlar hayvanat bahçeleri, petshoplar ve hayvanları koruma dernekleri; sosyolojik kavramlar ise sosyalleşme, tüketim ve kurumsallaşmadır. Mekânların muhatapları ile gerçekleştirilen mülakatlar aracılığıyla modern kentsel mekânlarda hayvanat bahçelerinin sosyalleşme işlevinin bulunduğu, petshopların tüketim hizmetinde yer aldığı ve hayvanları koruma derneklerinin kurumsallaşmanın bir örneği olduğu açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın temel iddiası ise toplumsal değişim ile birlikte insan-hayvan ilişkisinin de modern kentsel mekânda yeni biçimler kazanmış olduğudur.
Özet (Çeviri)
The human-animal relationship is a form of relationship that has been going on for many years. The relationship is also important in social sciences because it is a social issue. The human-animal relationship, which is the research subject of various disciplines, especially philosophy, has been discussed completely sociologically in this research. Within the scope of this research, the human-animal relationship was examined through certain basic sociological concept in modern urban space. In the research carried out with reference to the places related to animals in the modern urban space, the relationship between space and sociological concept were discussed with qualitative research methods. In this context, the main venues included in the research are zoos, petshops and animal protection associations; sociological concepts are socialization, consumption and institutionalization. Through interviews with the addressees of the places, it has been tried to explain that zoos have a socialization function in modern urban spaces, petshops are involved in consumption services and animal protection associations are an example of institutionalization. The main claim of the research is that with social change, the human-animal relationship has gained new forms in modern urban space.