Gençlerin Youtube ve Instagram kullanımları ile narsistik ve yalnızlık düzeyleri arasındaki ilişki: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi örneği
The relationship between Youtube and Instagram use and the levels of narsistic and lonely: The case of Sivas Cumhuriyet University
  1. Tez No: 780467
  2. Yazar: ÖZGE GENÇTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR TAYDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
İletişim, insanlar için vazgeçilmez bir olgudur. İnsan, gerek doğa ile gerek diğer insanlar ile sürekli bir şekilde iletişim halinde olmuş, olma gereği hissetmiştir. Süreğen bir değişim ve dönüşüm içerisinde olan bu iletişim olgusu, insanların mağara duvarlarına resimler yapmasıyla başlamış, matbaanın bulunması ile devam etmiş ve artık günümüze doğru gelindiğinde iletişim teknolojilerindeki yaşanan gelişmeler ile hızlanmıştır. Çağımızın, enformasyon çağı, teknoloji çağı gibi isimlerle nitelendirilmesinde, 1960'lı yıllarda internet teknolojilerinin bulunması ve gündelik hayatta yer etmesi büyük bir etken olmuştur. İnternet teknolojilerindeki bu gelişimeler beraberinde sosyal medya kavramını hayatımıza sokmuştur. Günümüzde birçok insan için vazgeçilmez bir unsur olan sosyal medya ve sosyal medya uygulamalarından olan YouTube, Instagram, WhatsApp gibi uygulamaları kullanmamak, neredeyse olanaksız bir hal almıştır. Sosyal bir varlık olarak insan, bir toplumun içinde doğarak toplumun kurallarını benimsemekte ve toplumun ona öğrettikleriyle o toplumun parçası haline gelmektedir. Ancak bazen toplumun insanı kabul etmemesi veya insanın yaşadığı topluma veya topluluğa yabancılaşması o insanı yalnızlık duygusuna itmektedir. Yalnızlık, insanlar için bazen bir seçimken bazen de bir zorunluluk haline gelmektedir. Narsisizm, bir kişilik bozukluğu olarak her ne kadar Yunan efsanesinden doğsa da, günümüzde kendini beğenmiş ve kendini diğer insanlardan üstün gören kişileri tanımlamak için kullanılmaktadır. Benliğin kendine dönüp, duygudaşlık duygusundan yoksun, egoizmin bir ifadesidir. Tüm bu kavramalardan yola çıkarak bu çalışmada, YouTube ve Instagram kullanımının gençlerin yalnızlık ve narsistik düzeylerini etkileyip etkilemediği ölçülmek istenmiştir. Bu amaçla edebiyat taraması yapılış, nicel araştırmalarda çokça kullanılan veri toplama yöntemlerinden olan anket tekniği uygulanmış, elde edilen sonuçlara çalışmada yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Communication is an essential phenomenon for people. Human has been continuously in communication with both nature and other people and has felt the need to keep in touch. The phenomenon, which is in a continuous change and transformation, started with people making paintings on cave walls, continued with the discovery of a printing press and has accelerated with the developments in communication technologies nowadays. The discovery of Internet technologies in the 1960s and their place in everyday life has been a major factor in characterizing our era called with names such as information era, knowledge era, technology era. With these developments in Internet technologies, the concept of social media has been introduced into our lives. It has become almost impossible not to use applications such as YouTube, Instagram, WhatsApp, which are one of the social media applications that are an indispensable element for many people today. As a social being human is born in a society, adopts the rules of the society and becomes a part of that society as learning what society teaches him/her. However, sometimes the society's rejection of the person or the alienation of the person to the society or community in which he lives pushes that person to the feeling of loneliness. Loneliness is sometimes a choice for people, sometimes it becomes a necessity. Although narcissism, as a personality disorder, originated from a Greek myth, it is used today to describe people who are self-righteous and consider themselves superior to other people. It is an expression of self-reflection, lack of empathy and egoism. Based on all these concepts, in this study, it was aimed to measure whether the use of YouTube and Instagram affects the loneliness and narcissistic levels of young people. For this purpose, a literature review was conducted, the survey technique one of the most widely used data collection methods in quantitative research was applied, and the results were included in the study.