Akut myeloid lösemi hücre hatlarında MİR-145-5P ekspresyonu ile MiR-145-5p olası hedef genlerinin ilişkisinin araştırılması
Investigation of the association of MİR-145-5P expression with MiR-145-5P possible target genes in acute myeloid leukemia cell lines
  1. Tez No: 780480
  2. Yazar: RUKİYE ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Akut myeloid lösemi (AML), prognozu heterojen olan ve hastalık oluşum mekanizmaları tamamen aydınlatılamamış bir lösemi türüdür. AML heterojenitesi ile mikroRNA'lar sıklıkla ilişkilendirilmektedir. Bu çalışma ile birçok kanserde tümör supresör olarak görev yaptığı bilinen miR-145-5p'nin, AML hücrelerinin biyolojik süreçlerine olan etkisi ve olası hedef genlerindeki ifade değişiminin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: NB4 ve HL-60 hücre hatlarına miR-145-5p'nin, Lipofectamine™ 2000 method ile mimik transfeksiyonu gerçekleştirilmiştir. miR-145-5p artışının hücrelerin canlılığına etkisi WST-8 yöntemiyle, apoptoza etkisi ise Kaspaz-3 aktive tayini aracılığıyla araştırılmıştır. miR-145-5p'nin AML hücrelerindeki aday hedef genleri CDK4, CDK6, KLF4, EIF4E, IRS1 ve NRAS, in silico olarak belirlenmiştir. Aday hedef genlerdeki ifade değişimi qRT-PZR ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar kontrol grupları ile karşılaştırılarak istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Acute myeloid leukemia (AML) has a heterogeneous prognosis. MicroRNAs are frequently associated with AML heterogeneity. The purpose of this study was to investigate the effect of miR-145-5p, which acts as a tumor suppressor in many cancers, on the biological processes of AML cells and the expression changes in potential target genes. Method: Transfection of miR-145-5p mimics was performed on NB4 and HL-60 cell lines using the Lipofectamine™ 2000 method. The effect of increased miR-145-5p on cell viability was studied using the WST-8 method, and the effect on apoptosis was studied using the Caspase-3 activation assay. In AML cells, potential target genes of miR-145-5p (CDK4, CDK6, KLF4, EIF4E, IRS1, and NRAS) have been identified in silico. The expression change in these genes was evaluated by qRT-PCR in comparison with the control groups, and statistical analysis was performed.