Isoproterenol ile deneysel miyokard enfarktüsü oluşturulan sıçanlarda Nerolidol ve vitamin D' nin etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of Nerolidol and vitamin D in rats with isoproterenol created with experimental myocardial infarction
- Tez No: 780479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN KOCAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar küresel olarak önde gelen ölüm nedenlerinin başında gelmektedir. Akut miyokard enfarktüsü (MI) geçiren hastaların mortalite ve morbidite oranları genel popülasyona oranla 1.5 kat yüksektir. Nerolidol(NRD), çiçek kokulu çeşitli bitkilerin uçucu yağında bulunan doğal olarak oluşan bir seskiterpen alkoldür. Vitamin D(VİT D), metabolizmada başta kemik ve iskelet sistemi olmak üzere birçok önemli fonksiyona sahiptir. Yapılan araştırmalar NRD ve VİT D' nin hipertansiyon ve kardiyovasküler hastalıkların tedavisinde kullanılabileceği yönündedir. Çalışmamıza 42 adet 8-10 haftalık Wistar Albino erkek sıçanlar dahil edildi ve her grupta 7 sıçan olmak üzere 6 gruba ayrıldı. Gruplar; kontrol, MI, NRD, MI+NRD, VİT D, MI+VİT D şeklinde oluşturuldu. Akut MI oluşturmak için 200 mg/kg Isoproterenol kullanıldı. Tedavi için sıçanlara mısırözü yağında çözdürülen NRD(100 mg/kg/gün) ve VİT D (50 IU/gün) 14 gün boyunca uygulandı. NRDve VİT D' nin terapötik etkileri kardiyak belirteçler, anti-oksidan, biyokimyasal parametreler, histopatolojik ve immünohistokimyasal yöntemler kullanılarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases are one of the leading causes of death globally. The mortality and morbidity rates of patients with acute myocardial infarction (MI) are 1.5 times higher than in the general population. Nerolidol (NRD) is a naturally occurring sesquiterpene alcohol found in the essential oil of various floral-scented plants. Vitamin D (VIT D) has many important functions in metabolism, especially in the bone and skeletal system. Studies have shown that NRD and VIT D can be used to treat cardiovascular diseases and hypertension. 42 numbers of 8-10 week old Wistar Albino male rats were included in our study, and they were divided into 6 groups with 7 rats in each group. Working groups include Control, MI, NRD, NRD+MI, VIT D, MI+VIT D. 200 mg/kg Isoproterenol was used to induce acute MI. Rats were treated with NRD dissolved in corn oil (100 mg/kg/day) and VIT D (50 IU/day) for 14 days. The therapeutic effects of NRD and VIT D were examined with cardiac markers, oxidation and biochemical parameters, and histopathological and immunohistochemical methods.