Bir iktidar biçimi olarak cinsel ahlak ve yazın
Reflection of sexual morality in literature as a form of power
- Tez No: 780482
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRA ZEYNEP SAYIN BALIKÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, Michel Foucault'nun“Cinselliğin Tarihi”nde ele aldığı cinsel itiraf tekniği ile yine Foucault'nun 2 Aralık 1970'de College de France'daki verdiği“Söylemin Düzeni”adlı konuşmasında bahsettiği yasaklanmış soz eksenini birleştirme amacındadır. Buradan yola çıkarak cinsellik bağlamında yasaklanmış sözün ne anlama geldiği, nasıl bir ahlaksal düzen oluşturduğu tartışılacak, ardından bu sorun, Fritz Zorn'un“Mars”adlı romanında örmeklendirilecektir. Yasaklanmış sözün adı geçen romanda kurduğu iktidar ve buna ilişkin cinsel söylemin rasyonalizmle ilişkisi, bu çalışmanın ana izleğidir. Bu noktadan başlayarak çalışmanın yönü, rasyonalizm eleştirisine doğru kayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to combine the sexual confession technique that Michel Foucault discussed in his“History of Sexuality”and the“forbidden speech”that mentioned by him in“The Order of Discourse”given at the College de France on December 2, 1970. It will be discussed what the“forbidden speech”in the context of sexuality means and what kind of moral order it creates. From that point of view, this problem will be exemplified in Fritz Zorn's novel“Mars”. The power established by the“forbidden speech”in the novel Mars and the relationship between sexual discourse and rationalism will be emphasized. Starting from this point, the direction of the study will shift towards the critique of rationalism.