Fizyoterapi ve rehabilitasyon öğrencilerinin uzaktan eğitim sürecinde mesleki yeterlilik algılarının incelenmesi
Investigation of physiotherapy and rehabilitation student's perceptions of professional competence in the process of distance education
- Tez No: 780483
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ UMUT TUĞAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı fizyoterapi ve rehabilitasyon öğrencilerinin mesleki yeterlilik algılarını, uzaktan eğitim sürecini nasıl değerlendirdiklerini, mesleki yeterlilik kaygılarını ve uzaktan eğitim sürecinin mesleki yeterlilik algısı ve kaygısı üzerindeki etkisini incelemektir. Öğrencilerin mesleki yeterlilik algıları Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Çekirdek Eğitim Programı (FTRÇEP)'nda yer alan yeterlilikler çerçevesinde değerlendirildi. Bu çalışmaya Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü 2, 3 ve 4. sınıf öğrencileri (n=149) dahil edildi. Araştırma anket çalışması olarak planlandı ve mesleki yeterlilik algısı, uzaktan eğitim ve mesleki yeterlilik kaygısı olmak üzere üç bölümden oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
The aim in this study is to examine the perceptions of physiotherapy and rehabilitation student's professional competence, how they evaluate the distance education process, their professional competence concerns and the effect of the distance education process on their professional competence perception and anxiety. The professional competence perceptions of the students were evaluated within the framework of the qualifications included in the Physiotherapy and Rehabilitation Core Education Program (FTRÇEP). Muğla Sıtkı Koçman University Faculty of Health Sciences, Physiotherapy and Rehabilitation Department 2nd, 3rd and 4th grade students (n= 149) were included in this study. The research was planned as a survey study and consisted of three parts: perception of professional competence, distance education and professional competence anxiety.