2001 krizi ve 2008 finansal krizinin Türk bankacılık sektörüne yansımaları
Reflections of 2001 crisis and 2008 financial crisis on Turkish banking sector
- Tez No: 780509
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YILMAZ ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Krizler ülkelerin ekonomilerini çökertmekte ve ülke insanlarını yoksullaştırmaktadır. Krizlerini tanımı yapılırken ekonomik kriz ve finansal kriz diye ikiye ayrılarak tanımlama yapılmıştır. Finansal kriz türleri, bankacılık krizleri, dış borç krizleri sistematik krizler diye ayrılmıştır. Türk bankacılık sektörünün tarihsel gelişimi Cumhuriyet öncesi dönemden başlamaktadır. 1980'li yıllarda liberalleşme ili birlikte yabancı sermayeli bankaların ülkeye daha çok girdiği görülmüştür. 2001 yılı öncesi bankacılık sektörünün durumuna bakıldığında makroekonomik dengesizlikler söz konusudur. 1990'lı yıllarda bazı programlar uygulanmışsa da 2000 yılı kasım ayı krizinin önüne geçilememiştir. 2000'li yıllarda yaşanılan üzücü depremler, 1997 yılında uzak doğuda ve 1998 yılındaki Rus krizinin ekonomiye olumsuz yönde etkileri olmuştur. Siyasi otorite arasındaki uzlaşmazlıklarında etkisi ile birlikte 2001 krizi yaşanmıştır. 2001 krizi ülkemiz ekonomisi ve bankacılık sektörü üzerinde yıkıcı etkileri olmuştur. 2008 yılı öncesinde özellikle krizin çıktı ülke olan Amerika Birleşik Devletlerinde konut kredisi bonoları üzerinde spekülasyonlara yer verilmesi, derecelendirme kuruluşlarına zaaflar verilmesi, fonların denetiminde aksaklıkların oluşmasıyla mortgage krizi çıkmıştır. Bu kriz küresel anlamda bir kriz halinde oluşmuştur. 2008 krizi diğer ülkelere nispeten ülkemizdeki yıkıcı etkisi az olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Crises collapse the economies of countries and impoverish the people of the country. While defining the crises, the definition was made by dividing the two as economic crisis and financial crisis. Types of financial crises, banking crises, foreign debt crises are divided into systematic crises. The historical development of the Turkish banking sector starts from the pre-Republic period. In the 1980s, with the liberalization province, it was seen that foreign capital bank sentered the country more. Looking at the situation of the banking sector before 2001, there are macroeconomic imbalances. Although some programs were implemented in the 1990s, theNovember 2000 crisis could not be prevented. The sad earthquakes experienced in the 2000s, the Far East in 1997 and the Russian crisis in 1998 had negative effects on the economy. The 2001 crisis was experienced with its effect on the conflicts between the political authorities. The 2001 crisis had devastating effects on our country's economy and banking sector. Before 2008, especially in the United States of America, the country where the crisis broke out, the mortgage crisis broke out due to speculations on housing loan bills, weaknesses in rating agencies, and problems in the control of funds. This crisis has emerged as a global crisis. It was observed that the devastating effect of the 2008 crisis in our country compared to other countries wasless.