2008 küresel finansal krizinin Türk bankacılık sektörüne etkileri
The effects of the 2008 global financial crisis on Turkish banking sector
  1. Tez No: 264661
  2. Yazar: MERVE ZORLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÜLTEN DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Türk Bankacılık sektörü 2008 küresel finansal krizinin etkilerini hissetmesine rağmen bazı yapısal farklılıkları nedeniyle, gelişmiş ve diğer gelişmekte olan ülkelerdeki finansal sektörlere kıyasla krize çok daha hazırlıklı ve güçlü girmiştir. Bunun sebebi, 2001 krizi sonrasında, Türk Bankacılık Sektörü'nün ciddi bir yeniden yapılanma döneminden geçmiş olmasıdır. Bu dönemde hayata geçirilen, kamu bankalarının yeniden yapılandırılması, düzenleyici ve denetleyici çerçevenin sağlamlaştırılması, sektörün sermaye tabanının güçlendirilmesi, problemli bankaların sistemden çeşitli yöntemlerle uzaklaştırılması gibi yapısal değişiklikler, sektörü olası krizlere karşı bağışıklık kazanmış bir duruma getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Effects of the global financial crisis on Turkish Banking Sector remained relatively limited compared to its peers in developed and other emerging countries. Turkish Banking Sector passed through a comprehensive restructuring phase following the crisis in 2001. Within the scope of this restructuring program, state banks were restructured, regulatory and supervisory framework was improved, capital base of the sector was strengthened, troubled banks were eliminated from the system, whereby the sector became more immune to potential future crises.