Güneş potansiyeli analizi ve internet tabanlı CBS uygulaması
Solar potential analysis and webGIS application
- Tez No: 780569
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LÜTFİYE KUŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Mühendislik Bilimleri, Geodesy and Photogrammetry, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Küresel iklim değişikliği ile birlikte kuraklık, sel, taşkın, karbon ayak izinin artması gibi problemler çoğalmaktadır ve dünya bu durumdan olumsuz etkilenmektedir. Bu sorunların etkisini azaltmak ve ortadan kaldırmak için temiz, güvenilir ve sağlıklı olan yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması güçlü çözüm alternatifi olarak durmaktadır. Yenilebilir enerji kaynaklarının başında ise yüksek enerjiye sahip güneş gelmektedir. Birçok ülke ve Türkiye bu enerji kaynağına son yıllarda gözle görülür şekilde yatırım yapmaktadır. Türkiye bulunduğu coğrafi konum nedeniyle hatırı sayılır güneş enerjisi potansiyeline sahiptir. Coğrafi konum olarak Akdeniz havzasında yer alan ve küresel iklim değişikliğinin olumsuz etkileri görülmeye başlandığı Mersin, bu olumsuzluklara rağmen yüksek güneş enerjisi potansiyelini bünyesinde barındırmaktadır. Bu noktada, dünyanın mevcut negatif durumdan kurtulmasının başlıca çözüm yolu olan yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı (ağırlıkla güneş enerjisi) göz önünde alındığında, Mersin için de bu yol makul ve mantıklı bir alternatiftir. Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Kampüsünde gerçekleştirilen uygulamada çalışma alanın güneş enerjisi potansiyeli tespit edilmiş ve haritalar üretilmiştir. Bu haritalar web CBS ortamında sunulmuştur. Böylece, kullanıcıların yapılan uygulamalar hakkında bilgi sahibi olması ve haritalardan yararlanabilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
With global climate change, issues such as drought, flood, and an increase in a carbon emissions increase, and the world suffers as a result. To reduce and eliminate the effects of these issues, the adoption of clean, dependable, and healthy renewable energy sources is a viable solution option. The sun, which has a lot of energy, is one of the renewable energy sources. Many countries, including Turkey, have made visible investments in this energy source in recent years. Owing to its geographical location, Turkey has significant solar energy potential. Despite its geographical location in the Mediterranean basin, where the detrimental consequences of global climate change are beginning to be felt, Mersin has a high solar energy potential. At this time, the usage of renewable energy resources is the primary answer for the globe to overcome its current negative predicament (mainly solar energy). This is a realistic and logical option for Mersin, too. The solar energy potential of the study area was determined and maps were created in the application carried out at Mersin University Çiftlikköy Campus. These maps are displayed in a web GIS environment. As a result, it is intended for users to learn about the applications and benefit from the maps.