Estimation high sensitivity C reactive protein in chronic kidney disease and diabetes mellitus
Kronik böbrek hastalığı ve diyabet mellitus'ta yüksek duyarlılık C reaktif protein tahmini
- Tez No: 780578
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULHAKEEM ABDULRAHMAN KARİM AL-LAMI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Son zamanlarda yapılan çalışmalar, Iraklı hastalarda kronik böbrek hastalığı ve diabetes mellitusun yüksek duyarlıklı reaktif protein, lipid profilleri (TG, Ch, LDL, VLDL, HDL) ve biyokimyasal indeksler (kan şekeri, HbA1c, üre ve kreatinin), laboratuvarda hastalardan toplanan kan indekslerinin seviyesi ölçülerek indekslerin değerlendirilmesi yapılabilir. Bu çalışmada, Irak, Amara, Maysan, Irak'taki Al-Sadr Eğitim Hastanesi'nde KBH ve DM'li yüz yirmi hasta (erkek ve kadın) toplandı ve daha önceki klinik raporlar, klinik muayene ve laboratuvar incelemelerine göre hastalık tanısı aldı. Ocak (2022) ile Haziran (2022) arasındaki dönem. Sonuçlar, 40 sağlıklı kontrol deneği (erkek ve kadın) ile karşılaştırıldı ve yaş ve cinsiyet açısından uyumlu olup olmadığı değerlendirilecek. Sonuç olarak, biyokimyasal ve hematolojik değerlendirmelerin (yüksek duyarlıklı c reaktif protien, TG, Ch, LDL, VLDL, HDL, glukoz, HbA1c üre ve kreatinin), miktarında anlamlı yükselme (p≤0.05-0.01) ortaya koyduğunu söyleyebiliriz. Sağlıklı kontrol denekleri (erkek ve kadın) ile karşılaştırıldığında kronik böbrek hastalığı ve diyabetes mellitusu olan hastaların serum düzeylerinin Bu sonuçlardan, hastalarda biyokimyasal ve hematolojik göstergelerin düzeylerinin değişmesinin ana nedeninin kronik böbrek hastalığı ve diyabet olduğu sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
Recent studies have looked at the impact of chronic kidney disease and diabetes mellitus on the levels of high sensitivity C reactive protein, lipid profiles (TG, Ch, LDL, VLDL, HDL), and biochemical indices (blood glucose, HbA1c, urea, and creatinine) in Iraqi patients. Blood indices taken from patients and analyzed in the lab may be used to determine the indices values. The months of January through June 2022, patients with kidney disease and diabetes mellitus were collected and examined at Al-Sadr Teaching Hospital in Amara, Maysan, Iraq, where the results of previous clinical reports, physical exams, and laboratory tests revealed that 120 of them were sick (2022). There are 40 healthy control volunteers (female and male) matched in sex and age, who will be used to compare the study outcomes. Consequently, we can conclude hematological and that biochemical assessment (high sensitivity c reactive protein, TG, Ch, LDL, VLDL, HDL, glucose, HbA1c, urea, and creatinine) revealed a significant increase (p≤0.05-0.01) in the amount of levels in the serum of patients with CKD and DM when compared to healthy control subjects (female and male). These findings indicate that CRD and diabetes are the primary causes of changes in biochemical and hematological markers in patients.