Çim karışımının kuraklığa toleransı üzerine deniz yosunu gübrelerinin etkisi
The effect of seaweed fertilizers on drought tolerance of turf mixture
  1. Tez No: 780594
  2. Yazar: YASEMİN KARABOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN KUŞVURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım ve Yaşam Bilimleri Anablim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada; %60 kamışsı yumak (Festuca arundinacea Schreb.), %20 çok yıllık çim (Lolium perenne L.) ve %20 rizomlu kırmızı yumak (Festuca rubra L. subsp. rubra) türlerinden oluşan çim karışımında, üç farklı kuraklık stresi koşullarında (K1: %100 sulama-Kontrol; K2: %50 sulama; K3: %25 sulama), 2 farklı deniz yosunu uygulamasının kuraklığa toleransın sağlanması açısından etkinliği incelenmiştir. Deniz yosunu olarak Alga 600 ticari ürününün 0 (D1), 0,02 (D2), 0,04 (D3) ve 0,06 (D4) g m-2 dozları; Semino ticari ürününün ise 0 (D1), 0,05 (D2), 0,075 (D3) ve 0,1 (D4) ml m-2 dozları kullanılmıştır. Çalışma serada koşullarında, 11 litre kapasiteli plastik saksılarda, tesadüf parselleri deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Araştırma sonucunda kuraklık stresinin; incelenen özelliklerin tamamında değişen oranlarda olumsuz etkilere neden olduğu (%7-93), kuraklık stresi ile birlikte deniz yosunu uygulamalarında ise kontrol bitkilerine oranla vejetasyon yüksekliğinde %7-118, bitki yaş ağırlığında %6-15, kalitede %6-84, renkte %6-83, bitki ile kaplı alanda %4-12, yoğunlukta %14-76, nispi klorofil içeriği indeksinde (NKİİ) %7-144 iyileşme meydana geldiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak; uygulanan deniz yosununun kuraklık stresinden kaynaklanan olumsuzlukları değişen oranlarda olumlu yönde etkilediği ve DY1 uygulamasında D2 dozunun, DY2 uygulamasında ise D3 dozunun diğer uygulamalara kıyasla ön plana çıktığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Two different types of seaweed were applied to a turfgrass mixture of 60% tall fescue (Festuca arundinacea Schreb. ), 20% perennial ryegrass (Lolium perenne L.), and 20% strong creeping red fescue (Festuca rubra L. subsp. rubra) under three different levels of drought stress (K1: 100% irrigation-Control; K2: 50% irrigation; K3: 25% irrigation). The Alga 600 commercial product was utilized at doses of 0 (D1), 0,02 (D2), 0,04 (D3), and 0,06 (D4) g m-2, whereas the Semino commercial product was used at doses of 0 (D1), 0,05 (D2), 0,075 (D3), and 0,1 (D4) ml m-2. The experiment was carried out in a greenhouse under plastic pot conditions using a randomized plot design with three repetitions (11 L). According to the findings, seaweed applications with drought stress result in a 7-118% increase in vegetation height compared to control plants, a 6-15% increase in green herbage mass weight, a 6-84% increase in plant quality, a 6-83% increase in plant color, a 4-12% increase in plant covered area, a 14-76% increase in density, and a 7-144% increase in relative chlorophyll content index (RLCI). Therefore, the D2 dose of the DY1 application and the D3 dose of the DY2 application were established, and it was found that the applied seaweed influenced the negative impacts of drought stress at varied rates.