The question of alterity: Representation of 'Others' in William Shakespeare's the merchant of venice and othello
Ötekilik sorunu: Wıllıam Shakespeare'in venedik taciri ve othello eserlerinde 'Ötekiler'in temsili
- Tez No: 780595
- Danışmanlar: PROF. DR. JOHN GILLIES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Essex
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, Shakespeare dramasında ötekilik, yani yabancılık teması incelenmiştir. Özellikle de Shakespeare'in Othello ve The Merchant of Venice eserlerindeki Otello ve Shylock karakterleri üzerinden ötekiliğin temsili üzerine yoğunlaşılmıştır. Ötekiler yazarın birçok sayıda eserinde rol almışlardır, fakat her biri farklı bir görev üstlenmiştir. Shakespeare'de ötekiler sıradan yabancı karakterlerden fazlasıdır. Eleştirmenler tarafından çok çeşitli işlevler atfedilmiştir. Margo Hendricks'e göre onlar gerçek karakterlerden ziyade birer karikatür, stereotiptirler. Bu bağlamda Otello ve Shylock istenmeyen“ötekiler”den ziyade toplumda çok fonksiyonlu bir rol edinmiştir. Bu çalışmada Otello ve Shylock'un rolleri bakımından iki boyutlu olduğu öne sürülmüştür. Bir taraftan asimile edilen ve mevcut düzen doğrultusunda şekillendirilen deyim yerindeyse“biz”in düşmanı, diğer bir taraftan da burada bilhassa vurgulandığı üzere toplumun tamamlayıcı rol üstlenen üyeleridir. Bu ikilem arasında kalan Shakespeare de karakterleri günah keçisi olarak resmetme yolunu seçmiştir; fakat onları bu şekilde kurban gibi göstermesi çoktan önyargılı olan seyirciyi tatmin etmez, aksine çoğunluk söz konusu mağdur karakterlere sempati duymakla kalır. İnsanların önyargıları da en sonunda bir bumerang misali kendilerine dönerek ters yüz olur.
Özet (Çeviri)
In this study, the theme of otherness, that is, foreignness, in Shakespearean drama is examined. In particular, the representation of otherness has been handled through the characters of Othello and Shylock in Shakespeare's Othello and The Merchant of Venice. The“others”have taken part in many of the author's works, but each has taken on a different task.“Others”in Shakespeare are more than ordinary alien characters. A wide variety of functions have been attributed to them by critics. They are identified as caricatures, and stereotypes rather than real characters. In this context, Othello and Shylock have assumed a multifunctional role in society rather than being the unwanted“others”. In this study, it has been suggested that Othello and Shylock are two-dimensional in terms of their roles. On the one hand, they are assimilated and shaped in line with the current order, the enemy of“us”, so to speak, and on the other hand, they are the members of the society who play a complementary role, as it is especially emphasized here. Torn between this dilemma, Shakespeare chose to portray the characters as scapegoats, however, portraying them as victims in this way does not satisfy the already prejudiced audience, on the contrary, the majority remains sympathetic to the aforementioned victim characters. People's prejudices eventually turn upside down like a boomerang.