Tenisçilerde kinesyo bantlamanın denge, çeviklik, sıçrama performansına etkisi
The effect of kinesio tape on balance, agility and JUMP performance in tennis players
- Tez No: 780593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZEN ÇİMEN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, 8-12 yaş grubu tenisçilerde kinesyo bantlamanın denge, çeviklik ve sıçrama performansı parametreleri üzerine akut etkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya yaş ortalamaları 10,14 ± 0,949 yıl ve spor yaşları ortalamaları 3,36 ± 0,821 yıl olan 14 kız ve yaş ortalamaları 10,63 ± 0,916 yıl ve spor yaşları ortalamaları 3,47 ± 0,821 yıl olan 8 erkek olmak üzere toplam 22 tenisçi gönüllü olarak katılmıştır. Tenisçilerin boy uzunlukları, vücut ağırlıkları ve beden kitle indeksleri belirlenmiştir. Deneklerden ön test olarak denge parametresi için Yıldız Denge Testi (YDT), çeviklik parametresi için T-test çeviklik test protokolü, sıçrama parametresi için dikey sıçrama testi uygulanmıştır. Daha sonra deneklerin dominant ayak bileği peroneal kaslarına fizyoterapist tarafından kas tekniği ile kinesyo bant uygulanmış, 10 dk. dinlenme süresi verildikten sonra son test olarak testler tekrar edilmiştir. Her test 3 tekrar yapılmış, tekrarlar arası 1 dakika dinlenme süresi verilmiş ve en yüksek değer kaydedilmiştir. Verilerin istatistiksel analizi için SPSS 23.0 paket program kullanılmıştır. Analiz kapsamında; verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek için Shapiro-Wilk testi, karşılaştırma yapmak için Paired samples test uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the acute effect of kinesio taping on balance, agility and jump performance parameters in 8-12 age group tennis players. A total of 22 tennis players, 14 girls with a mean age of 10.14 ± 0.949 years and a mean sports age of 3.36 ± 0.821 years, and 8 boys with a mean age of 10.63 ± 0.916 years, participated in the study voluntarily. Height, body weight and body mass indexes of the tennis players were determined. As a pre-test, Star Balance Test (YDT) was used for balance parameter, T-test agility test protocol was applied for agility parameter, vertical jump test was applied for jump parameter. Then, kinesio tape was applied to the dominant ankle peroneal muscles of the subjects by the muscle technique by the physiotherapist, and after 10 minutes of rest, the tests were repeated as a final test. Each test was repeated 3 times, a 1 minute rest period was given between repetitions and the highest value was recorded. SPSS 23.0 package program was used for statistical analysis of the data. Within the scope of the analysis; Shapiro-Wilk test was used to determine whether the data showed a normal distribution, and Paired samples test was used for comparison.