Yenidoğanın geçici takipnesi tanılı hastalarda sağ kalp fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of right heart functions in transient tachypnea of the newborn
- Tez No: 780607
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TUTANÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Yenidoğanın geçici takipnesi (YGT) her gestasyon haftasındaki bebekte olabilen, doğumdan kısa bir süre sonra ortaya çıkan, fetal alveolar sıvının rezorbsiyonundaki gecikme nedeniyle gelişen, pulmoner ödem ile karakterize, çoğunlukla kendini sınırlayan parankimal akciğer hastalığıdır. Yenidoğan döneminde solunum sıkıntısı sağ ventrikül fonksiyonunu etkileyebildiği gibi, sağ ventrikül bozukluğu da solunum sıkıntısı ile seyredebilir. Bu çalışmada yenidoğan geçici takipnesinin sağ kalp fonksiyonları üzerine etkisi araştırılarak bu hastalarda tetkik ve tedavi sürecine katkı sağlamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: YGT tanısı ile yenidoğan yoğun bakım ünitesine yatırılan yenidoğanlar ile vaka grubu, sağlıklı doğup anne yanına verilen yenidoğanlar ile kontrol grubu oluşturuldu. YGT tanısı alan hastalar demografik bilgiler, risk faktörleri, fizik muayene bulguları ve laboratuvar parametreleri ile değerlendirildi. Vaka grubuna postnatal 12-24. saat aralığında ve taburculuk öncesi, kontrol grubuna ise postnatal 12-24.saatler arasında ekokardiyografik inceleme yapılarak pulmoner arter akselerasyon zamanı (PAAT), sağ ventrikül ejeksiyon zamanı (RVET), triküspit anüler düzlem sistolik hareketi (TAPSE) ve triküspit yetersizlik velositesi (TRV), Bernoulli denklemine göre RV ve RA arasındaki gradiyent, sistolik pulmoner arter basıncı, PAAT/RVET oranı, ejeksiyon fraksiyonu (EF), sol ventrikül sistol sonu eksantriklik indeksi (LVEİ) ölçülüp septal düzleşme bakıldı. Bu veriler vaka ve kontrol grubu arasında karşılaştırıldı. Ayrıca bu ölçümler ile hastaların demografik bilgileri, risk faktörleri, fizik muayene bulguları, laboratuvar bulguları, takipne süresi, yatış süresi ve tedavi şekilleri arasındaki ilişki de değerlendirildi. Bulgular: Vaka grubunun %34'ü kız, %66'sı erkek, kontrol grubunun ise %40'ı kız, %60'ı erkek yenidoğanlardan oluşmakta idi. Vaka grubunda ortalama gebelik haftası 37,56 hafta iken kontrol grubunda 38,97 hafta idi. Vaka grubunda ortalama yenidoğan ağırlığı 2924,30 gr iken kontrol grubunda 3456,33 gr olarak ölçüldü. Vaka grubunda C/S ile doğum oranı daha yüksek saptandı. Vaka ve kontrol grupları arasında postnatal 12-24.saatler arası yapılan ekokardiyografik incelemeler karşılaştırıldığında PAAT, TAPSE, PAAT/RVET ölçümlerinin kontrol grubunda daha yüksek olduğu; TRV, RV-RA arasındaki gradiyent, sistolik pulmoner arter basıncı ve LVEİ ölçümlerinin ise vaka grubunda daha yüksek olduğu saptandı. Demografik veriler ile sağ kalp fonksiyonları arasındaki ilişki incelendiğinde gebelik sayısı arttıkça TRV, RV-RA arasındaki gradiyent ve pulmoner arter basınç ölçümünde artış, 5. dk APGAR skoru yükseldikçe PAAT ve PAAT/RVET oranında anlamlı derecede artış olduğu gösterildi. Prenatal risk faktörlerinden annesinde ilaç kullanımı olan yenidoğanlarda TRV, RA-RV arasındaki gradiyent, sistolik pulmoner arter basınç ve LVEİ ölçümü daha yüksek saptandı. YGT tanılı hastalarda KTA yükseldikçe TAPSE, solunum sayısı arttıkça TRV, RV – RA arasındaki gradiyent ve pulmoner arter basıncı, Silverman – Anderson skoru yükseldikçe TRV, RV – RA arasındaki gradiyent, pulmoner arter basıncı ve LVEİ, Downes skorundaki artış ile de RV – RA arasındaki gradiyent ve pulmoner arter basınç ölçümlerinde artış saptandı. Laboratuvar verilerinden glukoz düzeyi yükseldikçe TAPSE değerinde artış, magnezyum düzeyi yükseldikçe PAAT, RVET ve TAPSE değerlerinde azalma ve laktat değeri yükseldikçe PAAT ve RVET değerlerinde azalma saptandı. Çalışmada ilk dört saat içinde bakılan kan gazı ölçümleri, hastaların yatış süresi, takipne süresi, CPAP kullanım süresi, CPAP PC kullanım süresi ve O2 veriliş süresi ile EKO bulguları arasında ilişki olmadığı görüldü. Sonuç: Çalışmamız YGT hastalarında sağ kalp fonksiyonlarını birçok faktör ile birlikte değerlendiren ilk çalışma olmuştur. Çalışmada YGT tanılı hastalarda takipne ile sağ kalp fonksiyonları arasında ilişki saptanmış olup, solunum sıkıntısı şiddetli olanlarda kardiyak etkilenmenin daha fazla olduğu dolayısıyla bu hastaların kardiyak açıdan da yakın takip edilmesi gerektiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Transient tachypnea of the newborn (TTN) is a mostly self-limiting parenchymal lung disease characterized by pulmonary edema, which can occur in the baby at any gestational age, occurs shortly after birth, and develops due to delayed resorption of fetal alveolar fluid. In the neonatal period, respiratory distress can affect right ventricular function, and right ventricular dysfunction can progress with respiratory distress. In this study, it was aimed to contribute to the examination and treatment process in these patients by investigating the effect of neonatal transient tachypnea on right heart functions. Methods: The case group was formed with newborns hospitalized in the neonatal intensive care unit with the diagnosis of TTN, and the control group was formed with newborns born healthy and given to their mothers. Patients diagnosed with TTN were evaluated with demographic information, risk factors, physical examination findings and laboratory parameters. In the case group postnatal 12-24. Pulmonary artery acceleration time (PAAT), right ventricular ejection time (RVET), tricuspid annular plane systolic movement (TAPSE) and tricuspid regurgitation velocity (TRV) were determined by echocardiographic examination between 12 and 24 hours before discharge and between 12 and 24 hours postnatally for the control group. According to Bernoulli's equation, gradient between RV and RA, systolic pulmonary artery pressure, PAAT/RVET ratio, ejection fraction (EF), left ventricular end-systolic eccentricity index (LVEI) were measured and septal flattening was measured. These data were compared between the case and control groups. In addition, the relationship between these measurements and patients' demographic information, risk factors, physical examination findings, laboratory findings, tachypnea duration, length of hospitalization and treatment modalities were also evaluated. Findings: 34% of the case group was female, 66% was male, and the control group consisted of 40% female and 60% male newborns. While the mean gestational week was 37.56 weeks in the case group, it was 38.97 weeks in the control group. While the mean newborn weight was 2924.30 g in the case group, it was 3456.33 g in the control group. C/S delivery rate was higher in the case group. When the echocardiographic examinations performed between the postnatal 12-24th hours were compared between the case and control groups, it was found that PAAT, TAPSE, PAAT/RVET measurements were higher in the control group; The gradient between TRV, RV-RA, systolic pulmonary artery pressure and LVEI measurements were found to be higher in the case group. When the relationship between demographic data and right heart functions was examined, it was shown that as the number of pregnancies increased, the gradient and pulmonary artery pressure measurement between TRV and RV-RA increased, and as the 5th minute APGAR score increased, there was a significant increase in the PAAT and PAAT/RVET ratios. Among the prenatal risk factors, TRV, gradient between RA-RV, systolic pulmonary artery pressure and LVEI were found to be higher in newborns whose mothers used drugs. In patients diagnosed with YGT, as HR increases, TAPSE, as respiratory rate increases TRV, gradient between RV – RA and pulmonary artery pressure, as Silverman – Anderson score increases TRV, gradient between RV – RA, pulmonary artery pressure and LVEI, and between RV – RA with increase in Downes score Gradient and pulmonary artery pressure measurements were increased. Laboratory data showed an increase in TAPSE value as glucose level increased, a decrease in PAAT, RVET and TAPSE values as magnesium level increased, and a decrease in PAAT and RVET values as lactate value increased. In the study, there was no correlation between blood gas measurements in the first four hours, duration of hospitalization, duration of tachypnea, duration of CPAP use, duration of CPAP PC use and O2 administration, and ECO findings. Conclusion: Our study was the first to evaluate right heart functions with many factors in TTN patients. In the study, a relationship was found between tachypnea and right heart functions in patients with a diagnosis of TTN, and it was shown that cardiac involvement is higher in patients with severe respiratory distress, therefore these patients should be followed closely in terms of cardiac problem.