Kanser hastalarının nüks korkusunun çeşitli değişkenler ile ilişkisi
The relationship of cancer patient's fear of recurrence with various variables
- Tez No: 780619
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE BULUT UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, kanser hastalarının nüks korkusunun çeşitli değişkenler ile ilişkisini incelemek amacıyla yapılan, ilişki arayan tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırmanın verileri ''Tanıtıcı Bilgiler Veri Formu'',“Kanser Nüks Korkusu Envanteri”ve ''Araştırmacının Elde Ettiği Veriler Formu'' ile toplanmıştır. Veriler sağlık grubu olarak hizmet veren özel bir hastanenin Bodrum lokasyonunda kanser tedavisi alan, araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden hastalardan toplanmıştır. Araştırmanın evrenini kemoterapi, radyoterapi ve immünoterapi alan hastalardır (N=540). Örneklem sayısı evreni belli olan örneklem hesaplama formülü ile hesaplanmış olup, örneklemi 136'sı kadın, 89'u erkek olmak üzere toplam 225 kişi oluşturmuştur (n=225). İstatistiksel analiz, SPSS 22.0 versiyonu ile yapılmıştır. Normal dağılım gösteren değişkenler One Sample t-testi ve One Way ANOVA testi, kullanılarak değerlendirilmiştir. Katılımcıların, %60.4'ü kadın, %39,6'sı erkek, çoğunluğu %51.6 ile 46-65 arası yaş grubunda, %73.8'inin evli ve %81.3'ünün çocuğu vardır, %40 emekli, %77.8'inin eş ve/veya çocuklarıyla yaşadığı, en fazla tanının %27.6 ile meme kanseri tanısı olduğu ve çoğunluğunun (%66.7) kemoterapi aldığı bulunmuştur. Evli olanların ve memurların nüks korkuları yüksek bulunurken yalnız yaşayanların nüks korkularının daha düşük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was planned with the aim of investigating the relationship between cancer patients' fear of recurrence and various variables. The research is a descriptive study looking for a relationship. The data of the study were obtained with the“Descriptive Information Data Form”,“ Fear of Cancer Recurrence Inventory”and“Data Form Obtained by the Researcher”. The data was collected from patients who receiving cancer treatment in a private hospital serving. The study consists of patients who received chemotherapy, radiotherapy and immunotherapy (n=540) The number of samples was calculated with the sample calculation formula of which the universe is known. 225 people. Statistical analysis of the study was done with SPSS version 22.0. Normally distributed variables were evaluated using One Sample t-test and One Way ANOVA test. Of the participants included in the study, it was found that 60.4% were women, most of them,51.6%, were in the age group of 46-65. Fear of recurrence of married people and civil servants was high, while the fear of recurrence of those living alone was lower. When cancer variables and fear of recurrence were examined, it was found that patients with gynecological cancer types, diagnosed with stage III had a high fear of recurrence, while patients with a diagnosis period of 0-6 months had a low fear of recurrence. The results of the study predict that the variables of the patients have an effect on the fear of cancer recurrence.