Çankırı ilinde kullanılan hayvan yemlerinde fungal flora tespiti üzerine araştırmalar
Research on the determination of fungal flora in animal feed used in Çankırı
- Tez No: 780634
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL AKILLI ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çankırı ilinde çiftçilerin kullanmış oldukları büyükbaş hayvan yemleri üzerinde fungal floralarının tespiti amaçlanmıştır. Bu amaç ile bölgemiz çiftçilerinden otuz sekiz adet yem örneği alınmıştır. Toplanan yem örnekleri üzerinde standart nemli hücre (blootter) yöntemi ve agar yöntemiyle fungal flora tespiti yapılmıştır. Yem örnekleri üzerinde yapılan standart nemli hücre yöntemi ile fungal flora tespiti sonucunda tüm yem örneklerinde Rhizopus stolonifer, 16 yem örneğinde Penicillium spp., 3 yem örneğinde Aspergillus spp. ve 1 yem örneğinde ise Fusarium sp. tespit edilmiştir. Agar yöntemiyle yüzey sterilizasyonu gerçekleştirilen ve PDA ortamına alınan otuz sekiz yem örneğinin fungal flora tespitleri sonucunda 20 yem örneğinde bakteriyel gelişmeler, 16 yem örneğinde Rhizopus stolonifer, 3 yem örneğinde Penicillium spp., 2 yem örneğinde Aspergillus spp.,1 yem örneğinde Aspergillus niger ve 1 yem örneğinde ise Alternaria sp. tespit edilmiştir. Çankırı ilinde kullanılan büyükbaş hayvan yemleri üzerinde fungal floralarının tespiti yapılmıştır. Hayvan yemlerinde gelişim gösteren fungusların, yemlerde oluşacak toksin maddeleri ve bu yemleri tüketen hayvanların sağlıkları üzerinde meydana gelebilecek olan olumsuzlukların dikkate alınması gerekmektedir. Bu yemleri tüketen hayvanlarda meydana gelebilecek toksik etkilerin, hayvansal ürünlerle beslenen diğer canlılar ve insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilerinin olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It was aimed to determine the fungal flora on the cattle feeds used by the farmers in Çankırı province. For this purpose, thirty-eight feed samples were taken from the farmers of our region. Fungal flora was determined on the collected feed samples by standard moist cell (blootter) method and agar method. As a result of the fungal flora detection with the standard moist cell method on the feed samples, Rhizopus stolonifer in all feed samples, Penicillium spp. in 16 feed samples, Aspergillus spp. in 3 feed samples and Fusarium sp. detected. As a result of the fungal flora determinations of 38 feed samples that were surface sterilized by the agar method and placed in the PDA medium, bacterial growth in 20 feed samples, Rhizopus stolonifer in 16 feed samples, Penicillium spp. in 3 feed samples, Aspergillus spp. in 2 feed samples, Aspergillus niger in 1 feed sample and 1 feed sample in the feed sample, Alternaria sp. detected. Fungal flora was determined on cattle feeds used in Çankırı province. It is necessary to take into account the fungi that develop in animal feeds, the toxin substances that will form in the feed, and the negative effects that may occur on the health of the animals consuming these feeds. It is thought that toxic effects that may occur in animals consuming these feeds will have negative effects on other living things that feed on animal products and on human health.