Alt solunum problemi olan köpeklerde adrenomedullin seviyelerinin araştırılması
The investi̇gati̇on of adrenomedulline levels in dogs with lower respiratory system di̇seases
  1. Tez No: 780635
  2. Yazar: NECMİ EMRE GÖRMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BUĞRAHAN BEKİR YAĞCI, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZKAN DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Köpeklerde ve diğer hayvanlardaki en önemli ölüm nedenleri arasında solunum sistemi hastalıkları gelmektedir. Bu nedenle solunum sistemi rahatsızlıkları hayati bir öneme sahiptir. Adrenomedulin (AdM) 1993 yılında keşfedilmiş bir peptidtir. Bu peptid, yaklaşık son otuz yıl içerisinde farklı hayvan grupları içerisinde ve insanlarda bir çok araştırmada çalışma konusu olarak seçilmiştir. Farklı yöntemlerle gerçekleştirilen araştırmalarda AdM peptidinin kalp, akciğer, böbrek gibi iç organlarda bazen olumlu, bazen de belirsiz etkilere sahip olduğu vurgulanmıştır. Köpeklerde de dolaşım sistemi üzerine adrenomedullin seviyelerine bakılmış olmasına karşılık alt solunum sistemi hastalığı olan köpeklerde herhangi bir araştırmaya rastlanılmamıştır. Bu çalışmanın amacı, alt solunum yolu hastalıklarına sahip köpeklerin klinik bulgularını değerlendirmek ve AdM peptidinin seviyelerini ve etkisini araştırmaktır. Tezin amaçları doğrultusunda 16 alt solunum sistemi hastalıklı ve 8 sağlıklı köpekte AdM seviyeleri analiz edildi. Alt solunum hastalığına sahip köpekler tedavi öncesi ve sonrası olmak üzere değerlendirildi. Elde edilen bulgular AdM değerlerinin sağlıklı ve hastalıklı köpekler arasında fark olmadığını gösterdi. Ancak tedavi sonrası grupta AdM değerlerinde hafif bir artış gözlendi. Bununla beraber yaş, ırk, yaşam koşulları gibi parametrelerin de AdM seviyelerinde önemli olabileceği, bu parametreler dikkate alınarak ve gruplandırmalar yapılarak AdM araştırmalarında ileri çalışmaların yapılması gerektiği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Respiratory system diseases are among the most important causes of death in dogs and other animals. Therefore, respiratory system disorders are of vital importance. Adrenomedulin (AdM) is a peptide discovered in 1993. This peptide has been chosen as the subject of study in many studies in different animal groups and humans in the last thirty years. In the previous studies carried out with different methods, it has been emphasized that the AdM peptide has sometimes positive and sometimes uncertain effects on internal organs such as the heart, lungs and kidneys. Although adrenomedullin levels on the circulatory system were examined in dogs, no research was found in dogs with lower respiratory system disease. The aim of this study was to evaluate the clinical signs of dogs with lower respiratory tract diseases and to investigate the levels and effect of AdM peptide. For the purposes of the thesis, AdM levels were analyzed in 16 dogs with lower respiratory system disease and 8 healthy dogs. Dogs with lower respiratory disease were evaluated before and after treatment. The findings showed that there was no difference between healthy and diseased dogs in AdM values. However, a slight increase in AdM values was observed in the post-treatment group. However, it was concluded that parameters such as age, race, and living conditions may also be important in ADM levels, and that further studies should be conducted in ADM research by taking these parameters into account and making groupings