Pet hayvanlarından izole edilen insan sağlığı açısından risk oluşturabilecek gram negatif bakterilerde antibiyotik direncinin araştırılması
Investigation of antibiotic resistance in gram negative bacteria isolated from pet animals that may pose a risk to human health
- Tez No: 824120
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KUZUKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
İnsanlara sağladıkları psikolojik ve bazı fiziksel faydaları nedeniyle pet hayvanı sayıları tüm dünyada giderek artmaktadır. Fakat yapılan çalışmalar göstermiştir ki pet hayvanlarının taşıdıkları bakteriler sahiplari ve çevreye bulaşmaktadır. Bu bakterilerin sahip oldukları veya aktardıkları antibiyotik direnç faktörleri ise insan sağlığı açısından giderek artan bir risk olarak değerlendirilmektedir. Geçmişten beri hastane enfeksiyonları başta olmak üzere tedavi sorunlarına neden olan antibiyotiklere dirençli Gram pozitif bakteriler yanında Gram negatif bakterilerdeki antibiyotik direncinin de hızla arttığı tespit edilmektedir. Yapılan bu araştırmada kliniklere tedavi amacıyla gelen 30 kedi ve 30 köpekten deri sürüntüsü alınmıştır. Bu sürüntülerdeki Gram negatif bakteriler tanımlanarak tedavide yaygın olarak kullanılan antibiyotiklere karşı dirençleri araştırılmıştır. İzolatlarda Enterobacter aerogenes, Escherichia coli, Pseudomonas spp. ve Salmonella spp. tespit edilmiştir. Köpek numunelerinde Pseudomonas spp. hiç tespit edilmezken kedilerde sayıca en baskın tür Salmonella spp. olmuştur. Sadece bir Enterobacter aerogenes izolatı çoklu ilaç direncine sahip çıkmıştır. En çok direnç görülen tür ise kedilerden izole edilen Pseudomonas spp.'dir. Antibiyotikler içinde en sık direnç görüleni %9,52 ile siprofloksasindir.
Özet (Çeviri)
Due to the psychological and some physical benefits they provide to people, the number of pet animals is increasing all over the world. However, studies have shown that the bacteria carried by pet animals are transmitted to their owners and the environment. Antibiotic resistance factors that these bacteria have or transmit are considered as an increasing risk for human health. It has been determined that antibiotic resistance in Gram negative bacteria is increasing rapidly, as well as Gram positive bacteria that are resistant to antibiotics, which have caused treatment problems, especially hospital infections, since the past. In this study, skin swabs were taken from 30 cats and 30 dogs who came to the clinics for treatment. Gram negative bacteria in these swabs were identified and their resistance to antibiotics commonly used in treatment was investigated. Enterobacter aerogenes, Escherichia coli, Pseudomonas spp. and Salmonella spp. were detected in isolates. While Pseudomonas spp. was not detected at all in dog samples, Salmonella spp. was the most dominant species in cats. Only one isolate of Enterobacter aerogenes demonstrated multidrug resistance. The most resistant strain is Pseudomonas spp. isolated from cats. The most common antibiotic resistance is ciprofloxacin with 9.52%.