(re)creating routines through stage performances in project-based organizations
Proje temelli örgütlerde rutinleri sahne performansları aracılığıyla (yeniden) üretmek
  1. Tez No: 780640
  2. Yazar: ALPEREN MANİSALIGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CORİNNE COEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Case Western Reserve University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Pek çok örgüt hem hızla değişen çevreye uyum sağlamaya hem de müşterilere özgünleştirilmiş, karmaşık ürünleri ve hizmetleri tutarlı bir çıktı kalitesi ile sunmaya çabalamaktadır. Rutinler hem örgütsel devamlılığın hem de örgütsel değişimin altında yatmaktadır, ancak proje temelli örgütlerin eşzamanlı olarak bir yandan geçmişten alakalı rutinleri yeniden yaratırken öbür yandan yeni rutinleri nasıl yarattıkları konusunda kısıtlı bilgiye sahibiz. Özgünleştirilmiş yazılım geliştirme ve danışmanlık şirketinde yapılan 11 aylık bir etnografiye çalışmasına dayanarak, rutinleri (yeniden) üretmede sahne performansları kuramsallaştırmasını geliştirmekteyim. Özellikle sahnede performans vermenin, artifaktlerin ete kemiğe bürünmesinin, güvenlik ağlarına sahip oluşun, rutinleri ve sahneleri kendi aralarında sıralamanın nasıl ve ne dereceye dek proje temelli örgütlerin zaman içerisinde bir rutin ekolojisini ve bir sahne ekolojisini yönetmelerini sağladığını açıklıyorum.
Özet (Çeviri)
Many organizations struggle with both adapting to a rapidly changing environment and delivering customized, complex products or services to customers with consistent outcome quality. Routines underpin both organizational continuity and organizational change, but we have limited knowledge about how project-based organizations simultaneously recreate relevant routines from the past while also creating new routines. Building on a 11-month ethnography in a customized software development and consulting company, I develop the stage performance theorizing on (re)creating routines. Particularly, I explain how and to what extent performing on stage, incarnating artifacts, having safety nets, and ranking routines and stages allow project-based organizations to manage an ecology of routines and an ecology of stages over time.