Sinanpaşa mânileri üzerine bir inceleme
A research on traditional Turkish poems in Sinanpasa
- Tez No: 780642
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZAİ DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
Mâni, anonim halk şiirinin önemli nazım şekillerinden biridir. Kuşaktan kuşağa aktarılmak suretiyle asırlar boyu varlığını sürdüren mâniler, etrafında bir geleneğin oluştuğu sözlü kültür ürünleridir. Mâni söyleme adıyla bilinen bu geleneğin izlerine Anadolu'nun birçok şehrinde rastlamak mümkündür. Afyonkarahisar ili Sinanpaşa ilçesi, mâni söyleme geleneğinin canlılığını koruduğu yerlerden biri olarak öne çıkmaktadır. Sinanpaşa ilçesindeki mâni geleneği, düğün ve etkinliklerde hâlâ devam etmektedir. Sinanpaşa mâni söyleme geleneğini inceleme amacı taşıyan bu araştırmayla gelenek çerçevesinde söylenen mâniler tespit edilerek kayıt altına alınmıştır. Sinanpaşa ilçesinden derlenen 500 mâni ile sınırlandırılan bu araştırmada; tespit edilmiş mâniler çeşitli açılardan (şekil, muhteva vb.) değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mani is one of the important verse forms of anonymous folk poetry. Manis, which have survived for centuries by being transmitted from generation to generation, are products of an oral culture around which a tradition is formed. To come across the traces of this tradition named“mani”is possible in many provinces of Anatolia. Sinanpaşa district of Afyonkarahisar province stands out as one of the places where the tradition of running rhymes of manis still preserves its continuity. In this regard, the mani tradition in Sinanpaşa district still continues in weddings and events. With this research, aiming to examine the Sinanpaşa mani tradition, the manis sung as a part of this oral lore were detected and recorded. In this research which is limited to 500 manis compiled from Sinanpaşa district, the manis decided to be analysed have been evaluated from various aspects such as their form, content, etc.