Söylemsel pratikler doğrultusunda Türk dış politikası 1920-1939
Turkish foreign policy in the line of discursive practices 1920-1939
  1. Tez No: 780646
  2. Yazar: MERVE BELGİN DOĞRULUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF BEHİÇ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmada, 1920-1939 yılları arasındaki dönemin Türk Dış Politikasının, söylemler ve uygulamalar açısından analizi yapılmaktadır. Türkiye'nin yeni bir ülkenin inşa sürecinde yaşadığı kırılma noktaları, tarihsel açıdan değişimi ve dönüşümü ile birlikte uluslararası etkenler de göz önünde bulundurularak, çoklu bakış açıları geliştirilerek analiz edilmeye çalışılmıştır. Diğer taraftan, çalışmada yapılan dış politika analizini desteklemek için, dönemin sosyal ve tarihsel bağlamları göz önünde bulundurarak, sözlü ve yazılı metinlerle anlam kazandırmaya çalışmak üzere söylemsel değerlendirmeler kullanılmıştır. Analiz yapılırken, Atatürk dönemi Türk Dış Politikasının iç politika ortamı ve dış politika uygulamaları bütüncül olarak incelemiş ve dönemin söylem ve uygulama pratikleri birlikte değerlendirmiştir. Çalışmanın temel varsayımı, liderler açısından söylemlerin yıllar boyunca tutarlı olması ve söylem ve uygulamaların aynı doğrultuda ilerlemiş olmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Turkish Foreign Policy of the period between 1920-1939 is analyzed in terms of discourses and practices. The breaking points of Turkey in the construction process of a new country, its historical change and transformation, as well as international factors, have been tried to be analyzed by developing multiple perspectives. On the other hand, in order to support the foreign policy analysis made in the study, discursive evaluations were used to try to give meaning with oral and written texts, taking into account the social and historical contexts of the period. While making the analysis, the domestic policy environment and foreign policy practices of the Atatürk period Turkish Foreign Policy were examined holistically and the discourse and practice practices of the period were evaluated together. The basic assumption of the study is that the discourses of the leaders have been consistent over the years and that the discourse and practices have progressed in the same direction.