Sağlık çalışanlarının radyasyona yönelik tutumlarının incelenmesi
Attitudes of healthcare professionals towards radiation
- Tez No: 780645
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL FİLİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Araştırmanın amacı iyonize radyasyonla çalışan sağlık çalışanlarının tanı amaçlı kullanılan radyasyonun zararlı etkilerine karşı kendilerini ve hastaları koruma konusunda bilgi ve tutum düzeylerini araştırmaktır. Çalışma Konya merkezde bulunan iki kamu üniversitesi hastanesinde çalışan 267 sağlık personeli ile yapılmıştır(Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi).Çalışmada nicel araştırma deseni ve katılımcılara açık uçlu sorular kullanılmış olup, tanımlayıcı nitelikte bulgular elde edilmiştir. Veriler anket yöntemiyle toplanmıştır. Çalışmada veri toplamada kullanılması amacıyla Merve Ekinci ve Paşa Yalçın tarafından 2020 yılında hazırlanmış olan 4 alt boyut 18 sorudan oluşan likert tipi“Sağlık Çalışanları İçin Radyasyon Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. SÇRT ölçeğinin güvenirliği için uygulanan Cronbach's Alpha katsayısının 0,896 olduğu saptanmıştır. Katılımcıların hizmet yıl ortalaması 9,30 ± 5,81, sağlık çalışanlarında radyasyon tutum ölçeğinin ortalaması 3,96 ± 0,70 (0-5) olarak bulunmuştur. SÇRT ölçeği 4 alt boyuttan oluşmaktadır. Çalışmaya katılan sağlık çalışanlarının uygulayıcının radyasyon bilgisi alt boyut puan ortalaması 3,51 ± 0,58 (0-5) , uygulayıcının radyasyon duyarlılığı alt boyut puan ortalaması 3,93 ± 0,83 (0-5), uygulayıcının hasta duyarlılığı puan ortalaması 3,55 ± 1,12 (0-5) bulunmuştur. En yüksek puan ortalamasına sahip olan uygulayıcının hastayı bilgilendirme alt boyutunun puan ortalaması ise 4,17 ± 1,33 (0-5) aldığı görülmektedir. Sağlık çalışanlarının hastayı bilgilendirmede tutum düzeyinin diğer boyutlara göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the level of knowledge and attitudes of healthcare professionals working with ionizing radiation about protecting themselves and patients against the harmful effects of radiation used for diagnostic purposes. The study was conducted with 267 health personnel working in two public university hospitals in the center of Konya (Selçuk University Faculty of Medicine Hospital and Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine Hospital).The study used quantitative research design and open-ended questions to the participants and descriptive findings were obtained. Data were collected by questionnaire method. In the study, the Likert-type“Radiation Attitude Scale for Healthcare Workers”consisting of 4 sub-dimensions and 18 questions prepared by Merve Ekinci and Paşa Yalçın in 2020 was used for data collection. The Cronbach's Alpha coefficient for the reliability of the SCRT scale was found to be 0.896. The mean years of service of the participants was found to be 9.30 ± 5.81, and the mean of the radiation attitude scale in health workers was found to be 3.96 ± 0.70 (0-5). The SCRT scale consists of 4 sub-dimensions. The mean score of the radiation knowledge sub-dimension of the practitioner was 3.51 ± 0.58 (0-5), the mean score of the radiation sensitivity sub-dimension of the practitioner was 3.93 ± 0.83 (0-5), and the mean score of the patient sensitivity of the practitioner was 3.55 ± 1.12 (0-5). The practitioner with the highest mean score had a mean score of 4.17 ± 1.33 (0-5) in the sub-dimension of informing the patient. It was determined that the attitude level of healthcare professionals in informing the patient was higher than the other dimensions.