Kadın yoğun meslek gruplarında çalışan erkeklerin mesleklerine ilişkin düşünceleri
The opinions of men working with women on their professions
- Tez No: 780648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM NACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Araştırmada mesleklerin toplumsal cinsiyet rollerine bağlı sınıflandırılması kapsamında kadın yoğun meslek grupları ele alınmaktadır. Cinsiyete dayalı iş bölümünün kültürel boyutu erkeklik çerçevesinden incelenmektedir. Kadın yoğun meslek gruplarında çalışan erkeklerin davranış kalıplarına bağlı erkeklik biçimleri değerlendirilmektedir. Kadınsı ve erkeksi olarak kabul edilen yaygın kabuller ve davranışsal kalıplar belirlenmeye çalışılmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden veri toplama aracı olarak yarı-yapılandırılmış mülakat formu kullanılmıştır. Temsil gücünü sağlayabilmek adına amaçsal örnekleme yöntemi ile bu meslek gruplarından anaokulu öğretmenliği, hemşirelik ve kuaförlük mesleklerini icra eden erkekler örneklemin ilk aşamasını oluşturmaktadır. Araştırma sürecinde kartopu örneklem yöntemi kullanılarak temsil gücünün güvenilirliğinin arttırılması ve veri doygunluğunun sağlanması amaçlanmıştır. 10 Hemşire, 10 Kuaför ve 7 Anaokulu öğretmeni ile görüşme sağlanmıştır. Mülakat verileri elde edildikten sonraki aşamada veriler betimsel analiz tekniğiyle sınıflandırılarak, yorumlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre üç meslek grubunda yer alan görüşmeciler için kadın ve erkeğin toplumsal rollerinin belirli ayrımları bulunmaktadır. Meslekleri kadınsı olarak cinsiyetlendirilse de iş bölümü noktasında görüşmeciler meslekteki davranış biçimlerini eril düzlemde şekillendirmektedir. Araştırma sürecinde farklı sermaye biçimlerine sahip meslek grupları tercih edilmiştir. Bunun sonuncunda toplumsal cinsiyet rollerinin anlamlandırılmasında ve davranış biçimlerinin şekillenmesinde ekonomik, kültürel, sosyal ve sembolik sermayenin etkili olduğu tespit edilmiştir. Hemşireler toplumsal cinsiyet rollerinde eşitlik argümanına diğer meslek gruplarına kıyasla daha sık yer vermektedir. Anaokulu öğretmenleri ve kuaförler toplumsal cinsiyet rollerinde erkeklik ve kadınlığı daha net sınırlarla ayırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the research, female-intensive occupational groups are discussed within the scope of the classification of occupations based on gender roles. The cultural dimension of the gender-based division of labor is examined within the framework of masculinity. The forms of masculinity depending on the behavior patterns of men working in female-intensive occupational groups are evaluated. Common assumptions and behavioral patterns that are considered feminine and masculine are tried to be determined. In the research, semi-structured interview form was used as a data collection tool from qualitative research methods. In order to provide the power of representation, the men who perform the professions of kindergarten teacher, nurse and hairdresser from these occupational groups with the purposive sampling method constitute the first stage of the sample. In the research process, it was aimed to increase the reliability of the representation power and to ensure data saturation by using the snowball sampling method. 10 Nurses, 10 Hairdressers and 7 Kindergarten teachers were interviewed. After the interview data were obtained, the data were classified and interpreted with the descriptive analysis technique. According to the results of the research, there are certain distinctions between the social roles of men and women for the interviewees in the three occupational groups. Although their professions are gendered as feminine, the interviewees shape their behavior in the profession on a masculine level in terms of division of labor. Occupational groups with different capital forms were preferred during the research process. As a result of this, it has been determined that economic, cultural, social and symbolic capital are effective in making sense of gender roles and shaping behavior patterns. Nurses include the argument of equality in gender roles more frequently than other occupational groups. Kindergarten teachers and hairdressers separate masculinity and femininity with clearer boundaries in gender roles.